Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Bráníte se očkování proti covidu? Máte padáka.‘ USA daly zaměstnavatelům bič na odmítače vakcíny

Vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer. | foto: Courtesy of University of Maryland School of MedicineČTK

Washington/Praha Američtí zaměstnavatelé mohou po zaměstnancích vyžadovat očkování. Pracovníci mají právo injekci odmítnout, potom jim však hrozí vyhazov. Vláda vydala nové stanovy, ve kterých vyjasňuje zdravotní předpisy v době pandemie. Experti jsou skeptičtí kvůli nedůvěře veřejnosti.

Nařízení pochází z Komise pro rovné pracovní příležitosti (EEOC), informuje americký list The New York Times. Politici vidí ve vakcinaci jedinou cestu, jak šíření pandemie, která stála více než 300 000 Američanů život, zastavit. Experti se domnívají, že při dostatečném množství očkovaných lidí se vytvoří v populaci komunitní imunita a země se bude moci navrátit k normálnímu fungování.

Vakcína společnosti Moderna má podle úplných výsledků testů účinnost přes 94...
V pondělí očkovací látku jako první v USA dostala zdravotní sestra.

Komise také vyvrací obavy, že by byl povinným očkováním narušen zákon z roku 1990. Ten omezuje přístup zaměstnavatelů k informacím o zdravotním stavu pracovníků, čímž se má se předejít diskriminaci.

Očkování je nicméně podle nových stanov mimo tento rámec. „Pokud je vakcína dodána zaměstnanci zaměstnavatelem kvůli ochraně před covidem-19, zaměstnavatel nezjišťuje informaci o individuálních zdravotních problémech či zdravotním stavu,“ napsala vládní komise ve svém prohlášení. „Tedy nejde o zdravotní kontrolu,“ dodává podle amerického listu NY Times.

Lídři komise poukazují na to, že mohou existovat legitimní důvody, proč se pracovníci nechtějí nechat očkovat. Mohou být spojeny se zdravotním stavem nebo například náboženským přesvědčením. V takových případech musí zaměstnavatelé prokázat, že očkování je „nutné pro dané odvětví“. Pokud je naplněna tato skutečnost, mají šéfové firem nárok pracovníky při odmítnutí vakcíny propustit.

Utopie nebo rozumný požadavek?

Rozhodnutí vlády doprovází skepse. Průzkum CNN ukázal, že 55 % newyorských hasičů by si vakcínu nabízenou vedením jejich oddělení nevzali. V listopadu by svolilo k očkování pouze 58 % Američanů.

Experti tvrdí, že kvůli ztrátě důvěry veřejnosti k politickým elitám a masmédiím se veřejným prostorem šíří nespočet konspiračních teorií ohledně vakcín. To může způsobit, že se nenechá očkovat dostatečný počet osob pro zastavení šíření pandemie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je třeba, aby vakcínu dostalo okolo 65% populace.

 Federální i státní vlády připravují logisticky náročný program distribuce látek, aby každý občan měl možnost se nechat očkovat. Mimo to se snaží vybudovat důvěru veřejnosti. Před několika dny si za účely propagace vakcíny nechal injekci veřejně aplikovat viceprezident Spojených států Mike Pence.

Vedení firem má podle serveru The Conversation mnoho důvodů, proč zvážit povinné očkování. Jedním z nich je zákon, podle kterého mají učinit „každé rozumné opatření“ k vytvoření bezpečného pracovního prostředí. To dosud čítalo roušky, v některých případech povinné testování. Nyní se opatření mohou rozrůst o požadování razítka o podané vakcíně.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...