Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Předseda Rady bezpečnosti OSN odmítl žádost USA na obnovení sankcí proti Íránu

osn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy osn | foto: Reprofoto

New York Předseda Rady bezpečnosti OSN odmítl americkou žádost o obnovení všech sankcí OSN proti Íránu, píše agentura AP. Indonéský velvyslanec Dian Triansyah Djani, jehož země aktuálně drží předsednictví v radě, oznámil, že ve věci nemůže učinit žádné kroky vzhledem k současnému postoji členských zemí. Mise Spojených států v reakci obvinila své odpůrce, že stojí na straně „teroristů“.

„Z mého pohledu v radě není žádná shoda,“ oznámil Djani po konzultaci americké žádosti se zbylými členy 15členného orgánu. „Předseda tudíž není v pozici, aby mohl podnikat další kroky,“ uvedl.

Americká vláda usiluje o obnovení sankčního režimu na základě jednoho z ujednání jaderné dohody, kterou společně s pěti dalšími zeměmi uzavřela s Íránem v roce 2015. USA ovšem v roce 2018 od úmluvy se zkratkou JCPOA odstoupily a zbylí členové RB OSN, s výjimkou Dominikánské republiky, tak její žádost označili za nelegální. Washington ji vznesl poté, co se mu nepodařilo prosadit návrh na prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu na neurčito.

„Poté, co jsem kontaktoval členy a obdržel dopisy od mnoha členských zemí, je mi jasné, že je zde jeden člen, který má k věci určité stanovisko, zatímco významný počet členů má odporující názory,“ řekl Djani k výsledkům svých konzultací, o které jej požádaly Rusko a Čína.

Podle AP je po úterku jasné, že nejmocnější orgán OSN se přinejmenším do konce indonéského předsednictví americkým návrhem nebude zabývat. V čele Rady bezpečnosti Indonésii už příští měsíc vystřídá Niger, který ovšem iniciativu bude pravděpodobně ignorovat také, protože jeho velvyslanec rovněž zaslal nótu, která ji označuje za nelegální.

Americká mise při OSN reagovala prohlášením, podle kterého její žádost o obnovení sankcí stojí na „pevných právních základech“, přičemž se odvolává na rezoluci RB OSN, která dohodu s Íránem z roku 2015 podpořila. „Fakt, že někteří členové rady vyjádřili nesouhlas s naším právním stanoviskem při neformálním VTC (virtuálním jednání), nemá žádný právní efekt,“ píše se v komuniké.

Velvyslankyně USA Kelly Craftová dodala, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa se „nebojí stát v omezené společnosti“, protože má na své straně „nezaměnitelnou pravdu“. „Jen mě mrzí, že další členové této rady sešli ze správné cesty a nyní se ocitli ve společnosti teroristů,“ uvedla.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...