Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předseda Rady bezpečnosti OSN odmítl žádost USA na obnovení sankcí proti Íránu

Svět

  22:13
New York - Předseda Rady bezpečnosti OSN odmítl americkou žádost o obnovení všech sankcí OSN proti Íránu, píše agentura AP. Indonéský velvyslanec Dian Triansyah Djani, jehož země aktuálně drží předsednictví v radě, oznámil, že ve věci nemůže učinit žádné kroky vzhledem k současnému postoji členských zemí. Mise Spojených států v reakci obvinila své odpůrce, že stojí na straně „teroristů“.

osn foto: Reprofoto

„Z mého pohledu v radě není žádná shoda,“ oznámil Djani po konzultaci americké žádosti se zbylými členy 15členného orgánu. „Předseda tudíž není v pozici, aby mohl podnikat další kroky,“ uvedl.

Spojené státy chtějí obnovit všechny sankce OSN vůči Íránu, oznámil Trump

Americká vláda usiluje o obnovení sankčního režimu na základě jednoho z ujednání jaderné dohody, kterou společně s pěti dalšími zeměmi uzavřela s Íránem v roce 2015. USA ovšem v roce 2018 od úmluvy se zkratkou JCPOA odstoupily a zbylí členové RB OSN, s výjimkou Dominikánské republiky, tak její žádost označili za nelegální. Washington ji vznesl poté, co se mu nepodařilo prosadit návrh na prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu na neurčito.

„Poté, co jsem kontaktoval členy a obdržel dopisy od mnoha členských zemí, je mi jasné, že je zde jeden člen, který má k věci určité stanovisko, zatímco významný počet členů má odporující názory,“ řekl Djani k výsledkům svých konzultací, o které jej požádaly Rusko a Čína.

Podle AP je po úterku jasné, že nejmocnější orgán OSN se přinejmenším do konce indonéského předsednictví americkým návrhem nebude zabývat. V čele Rady bezpečnosti Indonésii už příští měsíc vystřídá Niger, který ovšem iniciativu bude pravděpodobně ignorovat také, protože jeho velvyslanec rovněž zaslal nótu, která ji označuje za nelegální.

Nové sankce pro Bělorusko. EU tlačí na Minsk kvůli násilnému potlačení protestů a falšování výsledků

Americká mise při OSN reagovala prohlášením, podle kterého její žádost o obnovení sankcí stojí na „pevných právních základech“, přičemž se odvolává na rezoluci RB OSN, která dohodu s Íránem z roku 2015 podpořila. „Fakt, že někteří členové rady vyjádřili nesouhlas s naším právním stanoviskem při neformálním VTC (virtuálním jednání), nemá žádný právní efekt,“ píše se v komuniké.

Velvyslankyně USA Kelly Craftová dodala, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa se „nebojí stát v omezené společnosti“, protože má na své straně „nezaměnitelnou pravdu“. „Jen mě mrzí, že další členové této rady sešli ze správné cesty a nyní se ocitli ve společnosti teroristů,“ uvedla.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat