Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kličko vyhlásil prezidentské volby, nechal se vtáhnout do potyčky

Šampion v těžké váze Vitalij Vladimirovič Kličko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šampion v těžké váze Vitalij Vladimirovič Kličko | foto: ČTK

KYJEV Bouřlivé potyčky s pořádkovými silami provázely nedělní protivládní demonstraci v centru ukrajinské metropole Kyjeva. Desítky tisíc přívrženců opozice se sešly jen pár dnů poté, co soud zakázal podobná shromáždění v jádru hlavního města a provládní většina prosadila v parlamentu schválení zákonů hrozících přísnějšími tresty pro demonstranty.

Blízko hlavního shromáždění ale na policejní těžkooděnce útočili radikální účastníci protestu, od nichž se opoziční představitelé distancovali. Podle informací z pozdního večera byla vláda připravena s opozicí v pondělí o krizi vyjednávat.

Zatímco pokojná masová demonstrace na náměstí Nezávislosti podle agentury AFP dobíhala ke konci, do nočních hodin stále pokračovaly srážky několika stovek bojovně naladěných, vesměs zamaskovaných demonstrantů s policejními těžkooděnci, hájícími přístupy k sídlu parlamentu a vlády.

Radikálové, mnohdy v přilbách a v plynových maskách, útočili holemi, kameny, zápalnými lahvemi a petardami. Policie odpověděla slzným plynem a vodními děly, to vše v sedmistupňovém mrazu. Desítky lidí podle agentury AP utrpěly zranění. Demonstranti spálili i několik policejních autobusů.

Lynčování policistů

Podle ministerstva vnitra z více než sedmi desítek raněných policistů muselo být 40 hospitalizováno a z nich nejméně čtyři jsou "ve vážném stavu". Podle agentury ITAR-TASS "je mezi nimi příslušník speciální jednotky, kterého demonstranti vtáhli do davu, kde ho zbili".

Demonstranti křičí při střetu s policií

Demonstranti křičí při střetu s policií

Policista se prý probral z bezvědomí až v Domě odborů obsazeném demonstranty, odkud se mu podařilo uprchnout, navzdory otřesu mozku, zlomenému nosu a pravděpodobně i zpřelámaným žebrům.

O počtu zraněných demonstrantů se ministerstvo nezmínilo, zpravodaj AFP se dopočítal přinejmenším devíti raněných demonstrantů a agentura Interfax se zmínila o čtyřech raněných novinářích.

Revoluce! skandoval dav

Opoziční předák Vitalij Kličko se na počátku konfrontace snažil přesvědčit radikály, aby s útoky na policisty přestali, ale sám byl podle agentury AP napaden. "Hanba! a "Revoluce!" volal dav, který se v místě z několika stovek rozrostl na několik tisíc lidí.

"Žádná moc nestojí za jediný lidský život. Nepodléhejme provokacím, nenechme se zavléct do silového scénáře. V trpělivosti je naše síla. Na změny čekají miliony Ukrajinců," zdůraznil další opoziční vůdce Arsenij Jaceňuk.

K potyčkám došlo asi sto metrů od kyjevského náměstí Nezávislosti, kde přívrženci opozice již osmý víkend za sebou pokojně protestují především proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi, který podle nich zemi zaprodal sousednímu Rusku. Na největší manifestaci v novém roce se podle agentury AFP sešlo na 200 tisíc lidí.

Demonstranti se připravují na střet s policií

Demonstranti se připravují na střet s policií

Náměstí obsadili stoupenci evropské integrace už před téměř dvěma měsíci, kdy Janukovyč odmítl podepsat s Evropskou unií dohodu o přidružení a volném obchodu. Opozice od té doby požaduje odstoupení hlavy státu i celé vlády a vypsání předčasných voleb.

Kličko: Vyhlašujeme volby

Kličko podle agentury Interfax prohlásil, že opozice "vyhlašuje předčasné prezidentské volby". Jaceňuk označil stávající parlament za nelegitimní a vybízel k vytvoření "nového ústavodárného shromáždění".

Opozice hodlá podle agentury Reuters zahájit sběr podpisů pod petici vyjadřující nedůvěru ve vedení země a ve stávající parlament.

Kličko také varoval Janukovyče, aby nestupňoval konfrontaci, pokud nechce sdílet "osud Nicolae Ceaušeska a Muammara Kaddáfího", zabitých diktátorů Rumunska a Libye. Večer se boxerský šampion osobně setkal s prezidentem a podle agentury AFP uvedl, že Janukovyč souhlasil s tím, že v pondělí bude vytvořena komise, která by měla ukončit politickou krizi v metropoli. "Jsou připraveni začít vyjednávat," ohlásil demonstrantům Jaceňuk.

Mezitím ale podle záběrů kyjevské internetové televize hromadske.tv potyčky pokračují a hoří další policejní vozy.

Násilnosti v Kyjevě začaly úřady podle agentury Interfax vyšetřovat jako "masové nepokoje", za což může hrozit až 15 let vězení. Ministerstvo vnitra zatím ohlásilo čtyři zatčené.

Nedělní protest začal i jako projev odporu proti změnám právních norem, které prezident podepsal v pátek a jejichž cílem je zpřísněním trestů zastavit demonstrace a srazit opozici na kolena. Doma i v zahraničí tento legislativní krok vyvolal velké pobouření, neboť omezuje Ukrajincům svobodu shromažďování a vyjadřování názorů.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.