12. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Proč vzniká v Kalifornii tolik požárů? Podle Trumpa je za tím špatná lesní správa, experti vidí jiné příčiny

Požár v kalifornském městě Paradise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár v kalifornském městě Paradise. | foto: ČTK

LOS ANGELES/WASHINGTON V Kalifornii vypukl ve čtvrtek ráno masivní požár nazvaný Camp Fire, který má na svědomí minimálně 23 mrtvých a téměř zničil jedno celé město, severokalifornský Paradise. Mezi příčiny častých požárů v Kalifornii patří například dlouhá období sucha či proud Santa Ana. Americký prezident Donald Trump za jejich viníky ale označil především špatně zorganizovanou státní správu.

Nejničivější oheň v historii státu Kalifornie - Camp Fire - začal ve čtvrtek ráno. Jeden požár se rozhořel na severu, další dva v jižní části Kalifornie, v okolí Los Angeles. Oheň si vyžádal minimálně 25 obětí, další se pohřešují. Přes 300 tisíc lidí muselo být evakuováno. Kalifornie se s rozsáhlými požáry setkává často. Důvodů pro to existuje hned několik.

Sucho, horko a klimatické změny

Prvním z nich jsou místní klimatické podmínky. Kalifornie je, stejně jako většina západního pobřeží v USA, zavlažována převážně na podzim a v zimě. Místní vegetace tak v létě obvykle vlivem nedostatku srážek a teplého počasí schne. Stává se tím pádem ideálním „podpalovačem“. „Příroda stvořila v Kalifornii dokonalé podmínky pro požár,“ vysvětluje pro New York Times bioklimatolog Park Williams z observatoře Lamont-Doherty při kolumbijské univerzitě.

Hasiči bojují s požáry v Kalifornii už od čtvrtka.
Domy lehly popelem.

Ale ačkoli byla kalifornská oblast k požárům vždy náchylná, současnou situaci mají na svědomí také klimatické změny. „Za tímhle vším stojí teploty, které jsou o dva až tři stupně Fahrenheita (tedy 1-1,5 stupně Celsia) vyšší, než by byly bez globálního oteplování,“ řekl Williams.

Požáry v Kalifornii jsou zaznamenávány od roku 1932. Z deseti největších se jich devět rozhořelo po roce 2000, pět po roce 2010 a dva přímo letos. Kromě současného Camp Fire se Kalifornie v letošním roce potýkala i s požárem nazvaným Mendocino Complex Fire.

Lidé se stěhují do blízkosti lesů

Dalším z důvodů je lidský faktor. I když jsou podmínky pro vznik požárů v Kalifornii příznivé, někdo musí stát za jejich zažehnutím. „Mnohé z velkých požárů na jihu Kalifornie, které zasahují obydlené oblasti, mají na svědomí lidé,“ vysvětluje Nina Oakleyová z Desert Research Institutu. Tragické požáry v okrese Sonoma County například vloni způsobil zkrat elektrického vedení. 

Camp Fire v kalifornském Big Bendu.

I jinak ale místní přispívají ke vzniku požárů – například volbou místa k životu. Stále častěji se stěhují do blízkosti lesů, tzv. „městských divočin“, které jsou k požárům náchylné. „V Nevadě máme mnoho velkých požárů, většinou ale spalují jen neobydlené oblasti,“ říká Oakleyová.

Zhoršení současné situace paradoxně způsobily ve Spojených státech také dřívější zákroky proti požárům. „Za poslední století jsme na západě USA úspěšně bojovali s ohněm. A kdykoli se nám podařilo uhasit požár, znamenalo to, že jsme zachránili věci, které by jinak shořely. To vedlo k tomu, že v mnoha oblastech vyrostlo větší množství rostlin. Když teď začne v Kalifornii hořet, požár se šíří skrz hojně zarostlá místa, kterých by bývalo nebylo, kdybychom předchozí požáry neuhasili,“ říká Williams.

V posledních letech se američtí hasiči snaží staré praktiky zlepšit a používají předepsané „kontrolované“ požáry.

Proud Santa Ana přináší suchý vzduch

Posledním z hlavních důvodů jsou pak větrné proudy nazvané Santa Ana, které přináší každý podzim do jižní Kalifornie poryvy suchého vzduchu ze západní oblasti Great Basin.

Podle studie vypracované na Missourijské univerzitě v Kansas City prochází Kalifornie každoročně dvěma údobími náchylnými k požárům. První z nich trvá od června do září a je způsobeno suchým a teplým počasím. Požáry v té době vypukají spíše ve vnitrozemí a ve vyšší nadmořské výšce. Druhá sezóna náchylná k požárům pak začíná v říjnu a končí v dubnu. Její příčinou je právě Santa Ana. Požáry v tomto období se šíří až třikrát rychleji a vyskytují se blíže k obydleným oblastem. Jsou příčinou 80 procent ekonomických ztrát od roku 1990.

Evakuovaní lidé našli útočiště například v tělocvičně jedné z kalifornských...

Když se zpozdí podzimní deště, které mají obvykle začínat v říjnu, jak tomu bylo i tento rok, vítr může suché klima ještě zhoršit. Za průměrný říjen spadne v Kalifornii zhruba 5 centimentrů srážek, letos jich ale byla méně než polovina.

Katy Perry se opřela do Trumpa

Jinak se ovšem k požárům vyjádřil americký prezident Donald Trump. Hlavní příčinou jejich vzniku je podle něj špatná organizace místního lesního hospodářství. Na svém twitterovém účtu dokonce pohrozil, že zruší její financování z Lesní správy USA.

10.listopadu 2018 v 09:08, příspěvek archivován: 11.listopadu 2018 v 12:10

There is no reason for these massive, deadly and costly forest fires in California except that forest management is so poor. Billions of dollars are given each year, with so many lives lost, all because of gross mismanagement of the forests. Remedy now, or no more Fed payments!

„Neexituje jiný důvod, proč v Kalifornii vznikají tyto masivní, tragické a finančně nákladné požáry, než špatná organizace lesního hospodářství. Každý rok na ně dáváme miliardy dolarů a ztrácíme mnoho životů, a to jen kvůli příšerné neschopnosti. Ihned to zlepšete, jinak nedostanete žádné federální peníze,“ napsal v sobotu.

10.listopadu 2018 v 09:50, příspěvek archivován: 11.listopadu 2018 v 12:10

This is an absolutely heartless response. There aren’t even politics involved. Just good American families losing their homes as you tweet, evacuating into shelters. https://t.co/DJ4PN26bLZ

Jeho vyjádření se setkala s kritikou například ze strany americké zpěvačky Katy Perry. „To je naprosto bezcitná reakce. Vždyť to ani nesouvisí s politiky. Jde o dobré americké rodiny, které ztratily své domovy a byly evakuovány,“ napsala v odpověď prezidentovi.

Trumpova slova pobouřila i některé z obyvatel Kalifornie. „Jen 24 hodin poté, co jsme ztratili své přátele a rodinu kvůli příšerné střelbě, naše město zpustošil požár, a tohle je vaše odpověď!“ postěžoval si na Twitteru jeden z obyvatel města Thousand Oaks, kde došlo den před požárem k útoku v nočním baru, při němž zahynulo 12 lidí.

Najdete na Lidovky.cz