Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

‚Proti humanitární katastrofě v centru Evropy.‘ Dobrovolníci v Berlíně suplují stát

Migrace

  6:00
BERLÍN - Začínají se scházet každé ráno okolo deváté hodiny před úřadem pro sociální záležitosti v Berlíně. Hned na začátku jich přijde tak deset až patnáct, někdy jich přes den dorazí i třicet. Jsou to dobrovolníci z občanské iniciativy „Moabit hilft“ (Moabit pomáhá), která zde od srpna letošního roku pomáhá s běženci.

Do Německa během středy podle oficiálních údajů dorazilo více než sedm tisíc běženců. Na snímku migranti odpočívají na polních lůžkách v dočasném táboře ve Freilassingu. Kvůli krizi rezignoval prezident Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky Manfred Schmidt. Kritici mu mimo jiné vytýkali, že nedokázal navýšit počty zaměstnanců. foto: Reuters

Uprchlíci a migranti směřují na zdejší úřad, aby se registrovali a mohlo začít jejich azylové řízení. Stejně tak se zde dozví, kde budou ubytováni.

‚Nastoupili jsme místo úředníků‘

„Na začátku bylo něco, co by se dalo nazvat humanitární katastrofou. Ale nikoli v Sýrii nebo někde jinde, ale tady v Berlíně, přímo v centru Evropy,“ popsal situaci uprostřed léta asi šedesátiletý dobrovolník Mike.

ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJ V NĚMECKU:

Když totiž začali před úřad přicházet první uprchlíci, vládla v rozpáleném městě právě čtyřicetistupňová horka. Hrozilo, že lidé stojící ve frontě budou kvůli vedru kolabovat.

„Nikoho z pánů úředníků ale nenapadlo, že by bylo třeba zajistit pitnou vodu. A tak jsme nastoupili my a přinesli první barely,“ uvádí Mike, který během toho, co hovoříme, stíhá dělat několik věcí najednou: vítá nově příchozí pomocníky, přiděluje je do skupin a zadává práci.

Sedí přitom za jednoduchým stolem a neustále něco razítkuje, stříhá a lepí. Jsou to jmenovky, kterými je každý z jeho pomocníků vybaven.

Mnozí se zde potkávají vůbec poprvé, a tak je důležité, aby věděli, jak se oslovovat. Málokdo z dobrovolníků ale chce prozradit své příjmení. „Nejsme důležití. Děláme to, co je třeba, a státní instituce ani nikoho dalšího to nemusí zajímat,“ říká asi šedesátiletý muž s cedulkou „Herbert“.

KONEC MANFREDA SCHMIDTA

V Německu odstoupil prezident Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Manfred Schmidt. Jako důvod svého odchodu uvedl „osobní důvody“.

  • Úřad, v jehož čele stál pět let, byl však tvrdě kritizován za nezvládnutí přílivu uprchlíků a především za dlouhé trvání azylového řízení. Počet nevyřízených žádostí je v současné době odhadován na 250 tisíc.
  • BAMF byl ale také kritizován, že přispěl k dalšímu prohloubení krize tím, že přestával na běžence ze Sýrie uplatňovat ustanovení Dublinské úmluvy. Například mezi syrskými běženci, kteří po mnoho týdnů pobývali na nádraží v Budapešti, se v důsledku toho rozšířila fáma, že pokud přijdou do Německa, mohou zde zůstat.

Ze spontánní akce několika obyvatel berlínské čtvrti Moabit se nakonec vyvinula občanská iniciativa, bez jejíž pomoci si zvládnutí návalu uprchlíků už nikdo nedokáže představit. Časem proto dostali aktivisté z „Moabit hilft“ v areálu vládní instituce přidělen i jeden nevyužitý objekt.

Pomáhají, kde se dá

Dobrovolníci pomáhají, kde se dá. Po desáté hodině vydávají běžencům čekajícím před úřadem snídani – většinou sendviče ak tomu půllitrovou krabici mléka. V poledne pak pomáhají s obědem a nakonec i s rozdáváním večeře. Jídlo pro běžence dodává berlínská charita.

Jejich úkolem je ale také být běžencům nablízku, pomáhat s tlumočením, dělat jim společnost. Anebo také vyslechnout jejich životní příběhy.

ZPRAVODAJKA NA BALKÁNSKÉ CESTĚ:

Zájem Berlíňanů pomáhat je obrovský. „Dokonce se běžně stává, že když sem přijde někdo okolo dvanácté hodiny, musíme ho poslat pryč – neměl by tu už co dělat,“ popisuje Mike.

Totéž se týká i přijímání věcných darů, kde musel být vyhlášen stop stav. Několikrát denně jsou proto na facebookových stránkách aktualizovány seznamy věcí, které jsou zapotřebí.

„Práce pro běžence dala mému životu nový smysl,“ říká Mike. A dodává, že byl již frustrovaný z toho, že se pořád jenom řešila záchrana Řecka a kolik peněz to bude stát. Nikdo ale prý neviděl, že ve stejnou dobu umíraly ve Středozemním moři tisíce lidí prchajících ze Sýrie nebo Libye.

Do Berlína denně dorazí až 600 běženců. Do konce roku jich má být okolo 40 tisíc.