26. dubna 2017 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První část amerického protiraketového štítu dorazila do Koreje. Přes kritiku Číny

Jeden z nosičů proti raketového štítu THAAD během testu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z nosičů proti raketového štítu THAAD během testu. | foto: Reuters

SOUL Kontejnery s první částí amerického protiraketového štítu THAAD dorazily ve středu na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje. Stalo se tak pouhý den poté, co Severní Korea uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami.

Proti rozmístění štítu protestovaly dvě stovky převážně místních obyvatel, kriticky se k němu vyjádřil favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb i Peking.

O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestovaly kromě KLDR také Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy. Hotový by měl být systém do roka.

Tisková agentura Jonhap ve středu uvedla, že části systému dorazily do provincie Kjongsang pukdo na jihovýchodě země. Jednat by se mělo o šest odpalovacích zařízení, několik protiraketových střel a nejméně jeden radar. Na místo určení dorazilo šest nákladních vozů.

Americká jaderná ponorka USS Michigan se nezapojí do žádných vojenských cvičení.
Jeden z nosičů proti raketového štítu THAAD během testu.

K zabezpečení převozu bylo povoláno 8000 policistů a silnice vedoucí na základnu byla zablokována. Zhruba dvě stovky místních obyvatel se shromáždily u tamějšího kulturního střediska a proti umístění štítu protestovaly. Spoluorganizátor protestů agentuře Reuters sdělil, že 10 demonstrantů bylo při srážkách s policií zraněno a někteří utrpěli zlomeniny. Mluvčí místní policie agentuře sdělil, že nasazené pořádkové síly už byly staženy, o raněných jej nikdo neinformoval.

Proti štítu je prezidentský favorit

Proti rozmístění štítu se vyjádřil i favorit nadcházejících prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Jeho mluvčí ve středu k doručení první části štítu prohlásil, že „vůbec nebere v potaz budoucí vládu a to není správné“. Mun Če-in požaduje, aby byla instalace zařízení pozastavena až do rozhodnutí administrativy příštího prezidenta. Prezidentské volby se budou konat 9. května.

Kritické stanovisko zaujal i Peking. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí ve středu Spojené státy a Jižní Koreu vyzval, aby obranný systém stáhly.

Se Severní Koreou, proti které je THAAD namířen, je Jižní Korea od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

O situaci na Korejském poloostrově bude ve středu ve 23:00 SELČ informovat americkou Sněmovnu reprezentantů ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany Mattis, šéf zpravodajských služeb Dan Coates a předseda sboru náčelníků štábů Joseph Dunford. Už v úterý podobné setkání uspořádala americká vláda také pro členy Senátu. Spojené státy dávají najevo rostoucí znepokojení z raketových a jaderných testů severokorejského režimu.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz