Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA zachvátila vlna protestů proti policejní brutalitě. Tohle nesmí být normální, napsal Obama

Demonstrace v Memphisu. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
Washington - Hromadné protesty proti policejní brutalitě vyvolala v USA pondělní smrt černocha George Floyda, který zemřel poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku. V minnesotském Minneapolisu, dějišti incidentu, demonstrace v noci na pátek přerostly v násilnosti.
  17:46aktualizováno  22:41

Americký prezident Donald Trump na ně reagoval varováním, že na rabování se odpovídá střelbou. Twitter mu tento příspěvek jako oslavu násilí skryl, prezident si ale za názorem stojí. Do ulic Minneapolisu byla povolána národní garda a úřady se mezitím snaží situaci uklidnit slibem, že Floydova smrt bude spravedlivě potrestána. Jeden z nyní již bývalých zasahujících policistů byl zatčen a obviněn z vraždy.

Demonstrace v Minnesotě - protestující si obličej polil mlékem kvůli slznému...
Policie v Memphisu použila na demonstranty pepřový sprej.

Rozzuřený dav v noci v Minneapolisu vtrhl na policejní stanici, která byla předtím z bezpečnostních důvodů evakuována, a zapálil ji. Násilnosti provázely i podobné protesty v dalších městech, například v New Yorku bylo zadrženo nejméně 70 lidí.

Rabování i hořící barikády. V Minneapolis pokračují nepokoje po smrti zatčeného černocha, případ šetří FBI

Guvernér Minnesoty Tim Walz ještě ve čtvrtek odpoledne aktivoval gardu a dal jí za úkol chránit pokojné demonstranty, veřejnost a obchody. Lidé na twitteru ale tvrdili, že garda v ulicích přes noc vidět nebyla. To řekl i zpravodaj CNN Omar Jimenez, který je černošského a hispánského původu a kterého policie i se štábem bez zdůvodnění odvedla v poutech přímo ze živého vstupu. Jimenez byl následně i na Walzův zásah propuštěn. Guvernér se za incident veřejně omluvil a označil ho za nepřijatelný.

Představitelé Minnesoty mezitím okolnosti smrti Floyda odsoudili a uvedli, že očekávají rychlé a spravedlivé kroky proti čtveřici zasahujících policistů. Jeden z nich již byl obviněn a zadržen a prokuratura předpokládá, že obvinění budou vznesena i proti zbývajícím třem jeho kolegům.

K uklidnění situace ale podle guvernéra Walze nijak nepomohl Trumpův tweet, ve kterém napsal, že gauneři zneužili Floydovu památku. „Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním pevně stojí armáda. Nastanou-li potíže, převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba,“ uvádí kontroverzní Trumpův tweet. Podle společnosti Twitter tento příspěvek porušuje pravidla sítě, jelikož oslavuje násilí. Tweet je sice skrytý, ale po rozkliknutí je nadále přístupný.

Trump, který se tento týden dostal do sporu se společností Twitter a který hovoří o tom, že sociální sítě umlčují konzervativní hlasy, si ale za názorem stojí.

Do případu Floydovy smrti se v pátek vložil i Trumpův předchůdce v Bílém domě Barack Obama, který se stal prvním černošským prezidentem USA. Obama vyzval Američany k lepšímu chování, protože podle něj není možné, aby miliony lidí v dnešních USA nadále čelily kvůli barvě kůže odlišnému přístupu.

„Musíme mít ale na paměti, že pro miliony Američanů je tragickým, bolestným a nesnesitelným ‚normálem‘ to, že je s nimi zacházeno podle rasy - ať je to ve zdravotnictví, v justičním systému nebo při běhání na ulici či jen při sledování ptáků v parku,“ napsal Obama.

„Tohle by v Americe roku 2020 nemělo být ‚normální‘. To nesmí být ‚normální‘. Pokud chceme naše děti vychovávat v zemi, která žije v souladu se svými ideály, pak můžeme a musíme být lepší,“ uvedl bývalý prezident.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč