Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Rakousko: Příliv běženců z Maďarska ustal, zaměříme se na pašeráky lidí

Evropa

  11:20
VÍDEŇ/BUDAPEŠŤ - Příliv uprchlíků z Maďarska do Rakouska po víkendovém náporu, kdy maďarsko-rakouské hranice překročilo přes 14.000 migrantů, alespoň prozatím ustal. Podle agentury AP to v pondělí ráno oznámila rakouská policie, podle které poslední skupina 260 běženců přejela hranice těsně před půlnocí a zamířila vlakem do Vídně. Na hraničním přechodu Nickelsdorf se poté obnovil normální provoz.

Nádraží Nickelsdorf: Policista vytahuje z davu uprchlíků malou holčičku, aby neutrpěla v tlačenici zranění. foto: Reuters

Policejní mluvčí Helmut Marban řekl, že úřady se opět zaměří na namátkové kontroly vozidel zejména ve snaze zadržovat pašeráky lidí. Zároveň ale čekají, zda se příliv lidí opět prudce nezvýší.

Zatím není jasné, kdy rakouské úřady ukončí mimořádná opatření související s příchodem migrantů.

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Migrační krize a Německo: kdo má šanci dostat azyl?

Z Rakouska do Německa, které je většinou cílovou zemí pro uprchlíky pocházející zejména ze Sýrie, o víkendu odcestovalo kolem 20.000 běženců.

Orbán: Maďarsko nemůže přijmout kvóty

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí znovu řekl, že jeho vláda nemůže přijmout uprchlické kvóty navrhované Evropskou komisí, a to do té doby, než bude vyřešena ochrana vnějších hranic Evropské unie. Podle Orbána by unie měla vytvořit fond pomoci „třetím zemím“, jako je například Turecko, aby se jim pomohlo vypořádat se na jejich územích s problémem masové migrace.

Orbán volá po ochraně hranic: Hrozí nekonečná migrace a konec Evropy

Orbán také v projevu před maďarskými velvyslanci uvedl, že Maďarsko bude dodržovat schengenská pravidla. Řekl, že je v prvotním zájmu EU, aby Maďarsko bylo schopné chránit své hranice. Na adresu běženců rovněž řekl, že „nejde o uprchlíky, ale o přistěhovalce“.

Fotografka Iva Zímová doprovázela uprchlíky na jejich cestě z Maďarska na...
I lidé na vozíčku museli zdolat cestu z Keleti na rakouskou hranici. Pomáhal,...

Orbán také prohlásil, že v 90 procentech členských států EU se názory obyvatel a „politických elit“ rozcházejí, což je vážný problém v demokracii. „Demokratický systém z dlouhodobého hlediska nemůže fungovat s tímto vnitřním rozporem,“ řekl.

ZPRAVODAJKA LN:

Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) António Guterres podle britského listu The Guardian varoval, že agentury starající se o běžence v táborech v krizových oblastech jsou na pokraji bankrotu a nejsou s to zajistit základní potřeby pro miliony běženců. Poukázal zejména na zhoršující se situaci v Libanonu a Jordánsku, kde je nepřijatelný nedostatek potravin a lékařské péče pro čtyři miliony lidí, kteří uprchli ze Sýrie. Proto se také Syřané rozhodují cestovat dál na severozápad do Evropy. V roce 2010 ze země prchalo v průměru 11 000 lidí denně, nyní 42 000.

Autor: