Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řečtí extremisté mají lék na krizi. Chtějí zaminovat hranice

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

ATHÉNY Stále více Řeků popřává sluchu pravicovým extremistům z neparlamentní strany Zlaté jitro (Chrysi Avgi), kterým stouply podle posledních předvolebních průzkumů preference na pět procent.

Jejich recept na řešení ekonomické krize v zemi vypadá jednoduše: vyhoštění stovek tisíc přistěhovalců a zaminování hranic s okolními státy, odkud nejčastěji přicházejí.

Řešení vskutku jednoduché
"Chceme vyhnat všechny nezákonné přistěhovalce. Chceme odtud dostat jejich zápach," prohlásil podle agentury Reuters představitel strany Frangiskos Porichis, který vystoupil před desítkami stoupenců v aténském přístavu Pireus, v jehož obvodu za stranu kandiduje.

Voličům země v nejhorší hospodářské krizi od druhé světové války extremisté slibují, že vyhošťování začne hned po volbách. A následovat mají pak i ti, kteří svůj pobyt legalizovali.

ZLATÉ JITRO

Strana, která popírá, že by byla neonacistická, se ale prozrazuje svou vlajkou, která sice obsahuje starořecký geometrický symbol, ale trochu připomíná hákový kříž německých nacistů. Na svých letácích pak pod heslem "Řecko Řekům" slibuje podobně jako v Německu postiženému krizí v 30. letech minulého století například práci pro každého Řeka.

Přesto tito pravičáci nezaostávají za stále se rozšiřující skupinou lidí, která projevuje v zemi protiněmecké nálady, protože Berlín je označován za hlavní hybnou sílu ve vymáhání mezinárodních pohledávek z dluhů a v prosazování drastických rozpočtových škrtů. Strana netají sympatie k někdejší vojenské diktatuře z přelomu 60. a 70. let a také k diktátorovi Ioannisovi Metaxasovi, který hrdě odmítl kapitulovat před Itálií v roce 1940.

Podle řeckých pozorovatelů nekandidují za Zlaté jitro profesionální politici. Jsou mezi nimi farmáři, pasáci koz, dělníci a vojenští důstojníci ve výslužbě. Poměrně známý je pouze vůdce strany, která se vynořila na politické scéně jen před pár měsíci. Nikolaos Michaloliakos, bývalý příslušník zvláštních jednotek, prorazil v obecních volbách v roce 2010, kdy se dostal do aténské radnice. Při svém prvním veřejném vystoupení pak předvedl veřejnosti nacistický pozdrav.

Strana bez známých tváří rozdává rýži a olivový olej
"Zlatý úsvit má výhodu, že je vlastně neviditelný. Kromě Michaloliakose neznám žádnou jinou tvář strany a to se politikou hodně zabývám. Funguje to jako ochranný štít," řekl Reuters politický analytik, který si nepřál být jmenován.

Podle předvolebních průzkumů by strana mohla obdržet 4,1 až 5,7 procenta hlasů. Většinou to jde na úkor krajně pravicové Lidové ortodoxní výzvy (LAOS). Ta byla několik měsíců v současné vládní koalici konzervativců a socialistů, která pokračuje v nepopulárních úsporných opatřeních.

ČTĚTE TAKÉ

Taktikou Zlatého úsvitu nejsou ale jen řeči. V průběhu roku uspořádali sérii dobročinných akcí, při nichž rozdávali chudým rodinám pytle s rýží, olivový olej a oblečení. Ve svých čtvrtích také pravidelně doprovázejí důchodce, kteří si jdou vybírat peníze do bankomatů a bojí se, že budou okradení zevlujícími přistěhovalci.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!