6. července 2019 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Řecku se podařilo zabavit rekordních pět tun captagonu. Droga je spojena především s džihádisty IS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: CC0/Christopher Brown/Wikimedia

Atény Řecké úřady oznámily, že zabavily přes pět tun tablet stimulantu captagon. Jde podle nich o největší množství této drogy, co kdy bylo na světě zadrženo. Stimulantu populárnímu v arabském světě se přezdívá droga džihádistů, protože někteří radikálové ji používali před útoky, napsala agentura AP.

Zásilka byla nalezena ve třech kontejnerech vyslaných ze Sýrie, informoval v pátek řecký tým vyšetřující finanční trestné činy. Sestávala z více než 33 milionů tabletek, které dohromady vážily 5 250 kg a které by se na ulici daly prodat za 660 milionů dolarů (bezmála 15 miliard korun).

Zásilka dorazila do přístavního města Piraeus, odkud měla pokračovat do přístavu Shekou v čínské provincii Kuang-tung. Ředitel atického protidrogového oddělení Loukas Danatassis sdělil, že Řekové dostali tip od amerického Úřadu pro potírání drog (Drug Enforcement Administration - DEA).

Amfetaminové tabletky by měly potlačovat schopnost cítit emoce a myslet racionálně. Efekt může trvat až 4 dny.

Vyšetřovatelé se snaží zjistit, kdo se na pašování drogy podílel a zda byla Čína opravdu zamýšlena jako cílová destinace. Čína je totiž jednou ze zemí, kde doposud nebyla zaznamenána žádná výroba ani užití captagonu. Celosvětově největším producentem drogy je právě Sýrie. Policie, protidrogová jednotka a pobřežní stráž prohledala 22 000 kontejnerů, což dvěma desítkám lidí zabralo přibližně týden.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.