Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Revoluce na italských školách. Ministr chce zavést povinnou výuku o klimatických změnách

Italský ministr školství Fioramonti chce zařadit do školních osnov výuku o klimatických změnách. foto: Reuters

Řím - Od příštího roku se v italských školách děti v každém ročníku budou povinně učit o klimatických změnách. Itálie se stane první zemí na světě, která chce změnu klimatu v takovém měřítku zařadit do školních osnov.
  16:00

Ministr zahraničí Lorenzo Fioramonti z Hnutí pěti hvězd řekl, že všechny státní školy budou muset do svých studijních osnov zařadit zhruba 33 hodin, které se budou týkat témat spojených s klimatickými změnami, píše CNN.

V Evropě protestovaly za lepší klima statisíce lidí, účastnili se i školáci s rodiči

Hodiny budou od září 2020 součástí občanské nauky, která podle mluvčího ministra školství dostane novou ‚ekologickou podobu‘. „Obyvatelé měst musít být v budoucnu připraveni na klimatickou pohotovost,“ dodal mluvčí Vincenzo Cramarossa.

Italské školství čekají i další novinky. Udržitelný rozvoj se objeví i v dalších tradičních předmětech jako jsou například zeměpis, matematika nebo fyzika. V zeměpisu se italské děti nebudou učit pouze zeměpisné názvy a kde dané státy najít. Zaměří se také na dopad lidské činnosti na různých částech planety.

Podle serveru The New York Times se děti od 6 do 11 let budou učit podle takzvaného pohádkového modelu. Příběhy z různých kultur by měly školákům zdůraznit spojení s životním prostředím. Děti na druhém stupni by se měly dozvědět více technických informací. Od středoškoláků se předpokládá, že se budou do hloubky zabývat plánem Organizace spojených národů, který popisuje, co by lidé do roku 2030 měli pro udržitelný rozvoj planety udělat.

Středoškolská stávka. Studenti chtějí demonstrovat za lepší klima, po vzoru švédské aktivistky

Klimatičtí aktivisté tyto změny ve školství vítají, přesto ale varují. Podle víceprezidenta enviromentální organizace Legambiente Edoarda Zanchiniho je výuka ve školách o udržitelnosti velice důležitá, ale nemůžeme to podle něj nechat pouze na dětech. „Vědci říkají, že dalších deset let je naprosto klíčových. Nemůžeme to nechat na další generaci,“ řekl Zanchini.

Fioramonti v rozhovoru pro Reuters řekl, že celé ministerstvo školství se změní, aby se klima a udržitelnost staly školního systému v Itálii. „Chci udělat italský systém školství prvním na světě, který klade životní prostředí a společnost do všeho co se ve škole učíme,“ řekl ministr Fioramonti. Klimatické změny chce italský ministr vložit postupně do mnoha předmětů.

Od té doby, co se Fioramonti stal ministrem, je často terčem kritiky středopravicových stran, kterým vadí jeho podpora studentských stávek za klima.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat