Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ropný vrt v Mexickém zálivu se v neděli definitivně uzavře

Svět

  19:59
KENNER - Havarovaný ropný vrt v Mexickém zálivu bude definitivně uzavřen v neděli. Sdělil to Thad Allen, který na záchranné práce dohlíží. Ropná plošina provozovaná firmou BP vybuchla v dubnu a od té doby do moře uniklo na 800 milionů litrů ropy.

Záchranné práce na Deepwater Horizon foto: ČTK

Allen sdělil, že odlehčovací vrt, který se hloubí směrem k tomu hlavnímu, bude dokončen do 24 hodin. Jím pak bude vadný vrt zabetonován. Očekává se, že pak bude možné označit únik s konečnou platností za zneškodněný do čtyř dnů.

Kdy bude konec ?

Definitivní zastavení úniku ropy bylo ohlašováno již několikrát. Práce na odlehčovacím vrtu byly v srpnu přerušeny, protože technici změnili technologii. Napumpovali beton do hlavní šachty shora. Odlehčovací vrt umožní havarovaný vrt zabetonovat i zdola a rozložit tlak suroviny do několika směrů. Beton a speciální bahno budou do vrtu vehnány v hloubce 4000 metrů pod mořským dnem. Pak budou následovat tlakové zkoušky, které ověří, zda ropa někde neuniká.

"Postupujeme rychleji, než jsme předpokládali. Zbývá dokončit šest až 7,5 metru vrtu a pak se začne s konečným zabetonováním. Jestliže se nic nezmění, bude vrt uzavřen v příštích 96 hodinách," řekl Allen.

V zálivu už není polovina ropy
Na tiskové konferenci v louisianském Kenneru byla kromě Allena také šéfka Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) Jane Lubchencová. Řekla, že monitorování výskytu ropy v oblasti úniku bude pokračovat. Polovina uniklé suroviny už prý v zálivu není. Vědci ale tento týden informovali o ropných skvrnách nalezených na mořském dně.

Allen i Lubchencová se snažili rozptýlit obavy z kvality masa mořských živočichů. Allen řekl, že několik dní už jí ryby i další mořské živočichy ze zálivu bez obav.

Při výbuchu plošiny zahynulo 11 lidí. Náklady na likvidaci ropné havárie dosáhly několika miliard dolarů. S dopady na životní prostředí se Spojené státy budou podle ekologů potýkat ještě roky.

Hayward trvá na svém: Bezpečnost v BP je lepší než jinde
Odstupující šéf společnosti BP Tony Hayward ce středu v britském parlamentu hájil bezpečnostní opatření své firmy a řekl také, že by havárie neměla vést k celoplošnému zákazu hlubinné těžby. Trval na tom, že bezpečnostní politika BP je lepší než ve většině firem v tomto oboru, ale připustil, že havárie by měla přimět celé odvětví ke zpřísnění bezpečnostních opatření.

BP prý do zlepšení bezpečnosti těžby investovala 14 miliard dolarů. Nové normy zavedla před třemi lety. Hayward z funkce odchází 1. října, jeho nástupcem bude Američan Bob Dudley.

Americká vláda oznámila, že bude od ropných společností vyžadovat uzavření 3500 nevyužívaných vrtů a odstranění 650 už nepoužívaných ropných plošin v Mexickém zálivu. Ministr vnitra Ken Salazar prohlásil, že se tím zlepší bezpečnost těžby v zálivu a předejde se dalším katastrofám. Nyní je v zálivu 27.000 už nevyužívaných ropných a plynových vrtů a přes 1000 plošin, na nichž už se nepracuje.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!