Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pacientů s vážným průběhem koronaviru ve Francii ubývá. Rusko hlásí rekordní nárůst počtu nakažených

Zaměstnanci dezinfikují stanici v Moskvě. foto: Pavel GolovkinČTK

Sledujeme online
Brasília/Washington - Ve Francii od počátku epidemie zemřelo s covidem-19 už 28 530 lidí. Oznámilo to v úterý francouzské ministerstvo zdravotnictví, které aktualizovanou bilanci zveřejnilo poprvé od čtvrtka. Pacientů nakažených koronavirem, kteří jsou v nemocnicích, i vážných případů na jednotkách intenzivní péče v zemi dál ubývá, informoval list Le Figaro.
  7:56aktualizováno  20:48

Ve francouzských nemocnicích je v současnosti 16 264 pacientů s covidem-19. Ve srovnání s daty zveřejněnými v pondělí jich je o 534 méně. Na jednotkách intenzivní péče je ve vážném stavu 1555 lidí, v pondělí ministerstvo informovalo o 1609.

V pátek Francie poprvé od počátku epidemie nezveřejnila nové denní údaje o počtu zemřelých s covidem-19. Ve čtvrtek hlásila zemřelých 28 215, v úterý o 315 více. Z celkového počtu mrtvých s covidem-19 jich 18 195 zemřelo v nemocnicích a 10 335 v zařízeních, která pečují o seniory a dlouhodobě nemocné. Francie má po USA, Británii a Itálii čtvrtý nejvyšší počet mrtvých.

Sedmdesát dva procent všech lidí na JIP pochází nadále jen ze čtyř nejpostiženějších regionů: okolí Paříže, regionu Grand-Est na východě země, jihovýchodního regionu Auvergne-Rhône-Alpes s metropolí Lyonem a severního regionu Hauts-de-France s centrem v Lille.

V Itálii za poslední den přibylo 78 mrtvých s covidem-19. Je to o 14 méně než v pondělí. Počet nakažených stoupl o 397, v pondělí jich přibylo 300.

V Británii zemřelo na covid-19 přes 47 tisíc lidí

V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 134 lidí s covidem-19. Na Twitteru to v úterý oznámilo britské ministerstvo zdravotnictví. Je to více než v pondělí, kdy úřad hlásil 121 nových obětí. Celkem v zemi zemřelo podle vládních statistik už 37 048 lidí nakažených koronavirem. Agentura Reuters v úterý na základě dat statistického úřadu uvedla, že epidemie covidu-19 si vyžádala v Británii dokonce přes 47 000 obětí.

Bilance zemřelých s covidem-19 vzrostla v úterý o 134 na 37 048 a počet potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin stoupl zhruba o dva tisíce na 265 227. Celkem britští zdravotníci od počátku epidemie provedli téměř 3,7 milionu testů. Některé lidi ovšem testovali i několikrát.

Britský statistický úřad ONS v úterý uvedl, že podle jeho dat překročil počet lidí, kteří v Anglii a Walesu zemřeli s covidem-19, hranici 42 000. Podle agentury Reuters tak po započtení dat ze Skotska a Severního Irska celková bilance činí již více než 47 000 zemřelých.

Oficiální bilance ministerstva zdravotnictví totiž zahrnuje jen případy úmrtí, kde byla nákaza koronavirem laboratorně potvrzena. Británie je i tak zemí s nejvyšším počtem mrtvých s covidem-19 v Evropě.

Nejdůležitější náboženská výprava v Polsku se zrušila

Poutníci, kteří se ze středopolského městečka Lowicz vydali na už 365. pouť do kláštera na Jasné Hoře v Čenstochové, na jedno z nejdůležitějších míst pro katolíky v Polsku nedojdou. Kněz, který náboženskou výpravu pořádal, ji ukončil poté, co policie několikrát napomínala poutníky kvůli tomu, že nedodržovali zákaz veřejných shromáždění zavedený kvůli koronaviru.

Asi 150 poutníků vyrazilo v pondělí po ranní mši z Lowicze a do jasnohorského kláštera, kde je vystaven slavný obraz Černé madony, chtěli dojít v sobotu, den před Letnicemi. Letošní pouti přikládali velký význam, protože se koná v době epidemie covidu-19. Podle zástupců katolické církve před 125 lety věřící z Lowicze svými modlitbami přispěli k tomu, že se v jejich městě přestala šířit cholera.

Nicméně letos asi po 30 kilometrech účastníky poutě zastavili policisté a chtěli předložit doklady. „Musíme reagovat, když vidíme porušování zákazu jakýchkoliv veřejných shromáždění, týká se to rovněž činnosti církví,“ cituje zpravodajská televize TVN24 mluvčí lodžské policie Joannu Konckou. Někteří z poutníků navíc oproti předpisům neměli nasazené roušky a když spatřili policisty, prchali před nimi do polí nebo do lesa. Kněz, který pouť zorganizoval, dostal pokutu 500 zlotých (asi 3048 korun).

Thajsko ukončí nouzový stav na konci června

Thajská vláda v úterý prodloužila až do 30. června stav nouze, který vyhlásila kvůli epidemii nemoci covid-19. Bangkok k tomuto kroku přistoupil navzdory tomu, že koronavirus se již v zemi téměř nešíří. V úterý thajské úřady oznámily pouze tři nové případy nákazy. Australský premiér Scott Morrison v úterý prohlásil, že Austrálie se nechystá v brzké době otevřít své hranice. Filipínský prezident Rodrigo Duterte uvedl, že neumožní návrat studentů do škol, dokud nebude dostupná vakcína proti koronaviru. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Thajsko se 13. ledna stalo po Číně druhou zemí, kde byl koronavirus odhalen. Epidemií ale nakonec nebylo nijak vážně zasaženo - thajské úřady zaregistrovaly doposud 3045 případů a 57 úmrtí. Nouzový stav byl v Thajsku vyhlášen 25. března, kdy vláda vyzvala občany, aby zůstali doma a nesdružovali se. Od 3. května úřady opatření uvolňují; znovu otevřena již byla nákupní centra, restaurace či salony krásy. V platnosti naopak zůstává noční zákaz vycházení či zákaz většiny komerčních letů.

Nejvíce nakažených je v Moskvě

Rusko v úterý oznámilo 174 úmrtí s covidem-19 během uplynulých 24 hodin, což je rekordní denní nárůst, uvedly tiskové agentury. Celkový počet úmrtí tak vzrostl na 3807. Krizový štáb ohlásil 8915 nových případů nákazy. Jejich celkový počet v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel tak dosáhl 362 342.

Rusko v pondělí hlásilo 92 úmrtí, o den dříve to bylo 153 úmrtí, což tehdy představovalo denní rekord.

Relativně nízký počet úmrtí v Rusku budí u pozorovatelů pochyby vzhledem k tomu, že jiné země mají při nižším počtu nakažených daleko více zemřelých, například Británie či Itálie. Ruské úřady to vysvětlují včasným rozpoznáním infekce a přijetím vhodných opatření. Kritici ale upozorňují, že v Rusku se do bilance započítávají pouze úmrtí, u nichž byl koronavirus hlavní příčinou úmrtí, zatímco jiné země zahrnují do čísel všechny zesnulé s pozitivním testem.

V Rusku jedenáctý den za sebou zůstává počet nových případů pod 10 tisíc, zdůraznila agentura TASS.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde přibylo 2830 nových případů a celkový počet nakažených dosáhl 169 303, dodal list Kommersant.

V počtu nakažených je Rusko podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse třetí nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech a Brazílii.

V Brazílii za poslední den přibylo skoro 12 tisíc nakažených

V Brazílii za poslední den přibylo 11 687 nakažených koronavirem. Je to méně než o den dříve, kdy země evidovala bezmála 16 tisíc infikovaných. Denní bilance úmrtí se naopak zvýšila; v posledních 24 hodinách zemřelo 807 lidí oproti 653 hlášeným v neděli. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Jihoamerická země s 210 miliony obyvatel registruje celkem již 374 898 případů nemoci covid-19, což ji řadí na druhé místo za Spojené státy, kde se infekce potvrdila už u 1,66 milionu lidí. Co do počtu obětí zaujímá Brazílie s 23 473 zemřelými šestou příčku.

Spojené státy v pondělí večer bez bližšího vysvětlení oznámily, že o dva dny uspíší chystaný zákaz vstupu do země pro cizince, kteří byli za uplynulé dva týdny v Brazílii. Opatření, které je součástí snah o zastavení šíření epidemie v USA, mělo původně začít platit v pátek, nyní však nabude účinnosti už od středy.

V Latinské Americe je Brazílie nejhůře zasaženou zemí, následuje ji Peru s bezmála 120 tisíci potvrzenými případy infekce a Chile s Mexikem. Chile má podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) téměř 74 tisíc a Mexiko 68 620 infikovaných. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že Jižní Amerika se stala novým epicentrem pandemie.

V bezmála 19milionovém Chile ohlásily úřady rekordních 4895 nových případů nákazy během jediného dne, celková bilance tím vzrostla na 73 997. Mezi infikovanými jsou i dva ministři, přičemž další tři byli posláni do karantény. Na 43 lidí s nemocí covid-19 v posledních 24 hodinách zemřelo, celkově už země registruje 761 mrtvých.

V Německu za pondělí přibylo 432 nakažených

Německo za pondělí zaznamenalo 432 nových případů koronavirové nákazy a dalších 45 lidí kvůli komplikacím souvisejícím s infekcí zemřelo. Vyplývá to ze zveřejněných dat Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 179 002 lidí, z nichž 8302 zemřelo.

Pondělní bilance je vyšší než za neděli, kdy bylo nahlášeno 289 nových případů koronavirové infekce a deset úmrtí. Za vyléčené RKI považuje asi 162 tisíc lidí, což je oproti neděli nárůst o 800.

,Jsme v pasti, nezvládáme to.‘ Zoufalí restauratéři z centra Prahy mění menu i výrazně zlevňují

Nejpostiženější spolkovou zemí v Německu je dlouhodobě český soused Bavorsko, které udává 46 456 nakažených, z nichž 2401 zemřelo. Naopak Sasko, které s Českem rovněž sousedí, patří k těm méně zasaženým. Nemoc se zde prokázala u 5236 lidí, z nichž 207 zemřelo. Po Bavorsku jsou nejhůře zasažené nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (takřka 37 400 nakažených a 1571 mrtvých) a Bádensko-Württembersko (34 466 infikovaných a 1707 obětí).

USA hlásí 532 nových obětí koronaviru, méně než o den dříve

Ve Spojených státech zemřelo s nemocí covid-19 za posledních 24 hodin 532 lidí. V porovnání s předchozím dnem je denní přírůstek o více než sto nižší. Celkem už země evidovala 98 218 obětí pandemie, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Rychleji než v USA nyní obětí přibývá v Brazílii.

Vakcína? Aspoň proti chřipce. Při vyšším zájmu může dojít, očkování nebude povinné

Spojené státy, v nichž žije bezmála 330 milionů obyvatel, jsou co do počtu obětí i nakažených pandemií nejhůře zasaženou zemí světa. Denní bilanci zemřelých v USA ale již převýšila Brazílie, kde je epidemie stále na vzestupu a která v úterý ohlásila dalších 807 zemřelých.

Celkem americké úřady potvrdily už přibližně 1,66 milionu případů nákazy, což je necelá třetina z téměř 5,5 milionu nakažených evidovaných ve světě. Druhá je v počtu nakažených Brazílie s bezmála 375 tisíci dosud potvrzenými případy a třetí s více než 353 tisíci případy Rusko.

Vzhledem k nedostatečnému přístupu americké veřejnosti k testům na covid-19 jsou skutečné počty infikovaných patrně mnohem vyšší, upozorňuje agentura AFP. Navzdory stále vysokým, byť klesajícím počtům nově nakažených, zahájily Spojené státy částečné uvolňování omezení zavedených kvůli pandemii.

Čína hlásí sedm nových případů nákazy koronavirem

Úřady v pevninské Číně dnes zaznamenaly sedm případů koronavirové nákazy, což je o čtyři méně než v předchozím dni. Všechny nové infekce byly evidovány u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.

Čínská zdravotnická komise oznámila, že se koronavirus prokázal také u dalších 29 lidí, kteří ovšem nevykazují žádné příznaky nemoci. Takové případy Čína do celkové bilance nezahrnuje.

Dodavatel roušek pro Belgii má opět zpoždění. Navíc má vazby na palestinské teroristy

Celkově již nejlidnatější země světa registruje 82 992 nakažených. Nikdo v Číně za posledních 24 hodin s nemocí covid-19 nezemřel, počet obětí tak zůstává i po úterý na 4634.

Nový typ koronaviru se poprvé objevil v čínské provincii Chu-pej na konci loňského roku. Odtud se začal šířit do ostatních částí světa na začátku letošního roku. Čína zažívala vrchol pandemie covidu-19 v únoru, kdy denně přibývaly dva až čtyři tisíce nakažených, v březnu to bylo denně několik desítek a od konce dubna přibývají již jen jednotky nových případů.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...