130 let
Ruská válečná loď odpaluje na Ukrajinu rakety třídy Kalibr. (12. června 2022)

Ruská válečná loď odpaluje na Ukrajinu rakety třídy Kalibr. (12. června 2022) | foto: Profimedia.cz

Ukrajina jako varování. USA nemají účinnou obranu proti střelám z lodí

Svět
  •   17:19
Spojeným státům americkým chybí účinná obrana proti raketám odpalovaných z lodí. Tvrdí to studie vlivného obranného amerického think-tanku CSIS. Ruská střelba z lodí na ukrajinská města podle analytiků ukazuje, že hrozbu není radno podceňovat. Slabinu si uvědomují i američtí vojenští činitelé, kteří se pokouší přijít s novou koncepcí obrany.

„Téměř úplný nedostatek domácí protiraketové obrany a souvisejících forem protivzdušné obrany v širším měřítku vytvořil problém pro odstrašení nepřítele,“ uvádí zpráva Center for Strategic and International Studies (CSIS).

„Nově vznikající hrozby hypersonických raket přitahují značnou pozornost, ale běžné rakety s plochou dráhou letu představují jednu z nejvíce nedoceněných, vysokokapacitních a krátkodobých hrozeb pro USA,“ píší analytici think-tanku.

Podle nich USA podceňovaly riziko raketového útoku z lodi, protože se v uplynulých letech soustředily na hrozbu jaderných a dalších balistických raket dlouhého dosahu, případně na regionální mobilní systémy chránící americké vojáky v zahraničí. Samotná domovina ale zůstává podle studie prakticky nechráněná, protože ve své strategické koncepci USA spoléhají na jaderné odstrašení.

„Jak je vidět na Ukrajině a v několika dalších nedávných konfliktech, používání přesně naváděných řízených střel se stalo samozřejmostí,“ zdůrazňuje zpráva, proč by USA měly této záležitosti věnovat pozornost. Kromě Ukrajiny cituje i konflikt na Náhorním Karabachu.

Ruské rakety odpalované z lodí vnáší zkázu do ukrajinských měst. Obětí jsou často civilisté. Právě raketa z lodi stála život čtyřletou holčičku s Downovým syndromem, která se stala novým symbolem ruských zvěrstev na Ukrajině.

Vysoce postavení vojenští představitelé si uvědomují, že USA v této oblasti mají slabinu. Podle zástupce velitele operací Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) generála Paula Murraye NORAD spolu s Severním velitelstvím (NORTHCOM) pracuje spolu s dalšími armádními agenturami na koncepci obrany proti raketám odstřelovaným z lodi.

Jakmile bude vytvořen, „je čas jít ven a bránit koncept“, zdůraznil Murray na konferenci CSIS. Tedy vyzkoušet modely a simulace s cílem prokázat, že koncepce funguje.

USA mají momentálně k dispozici jakožto obranu proti raketám z lodí jen protiletadlové systémy NASAMS, rozmístěné ve Washingtonu k ochraně vládních budov. Kromě toho může využít k sestřelení nepřátelských raket i letouny na základně v Marylandu. Dvoje systémy NASAMS poslaly USA na Ukrajinu, podotýká server Defense One.

Kongres nařídil už v roce 2017, aby Pentagon někoho pověřil nákupem obranných systémů, ale nestalo se tak. V roce 2019 administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa upozornila na rostoucí hrozbu řízených střel z lodí, ale opakovala se ta samá situace.

Administrativa současného prezidenta Joe Bidena pokračuje zatím v nastalém trendu. Aby se věci pohnuly dopředu, NORTHCOM chce, namísto požadavku po zvýšení obranného rozpočtu, předložit Kongresu „seznam přání“, co potřebuje.

K posunu v debatě nedocházelo částečně kvůli nehodě z roku 2015, kdy se jeden z aerostatů vyvíjeného radarového systému protivzdušné obrany vymanil ze svého kotviště a poničil elektronické sloupy v Pensylvánii. Překážkou je též neschopnost dosáhnout shody ohledně toho, která část USA by měla být primárně chráněna, podotýká server Defense News.

Podle CSIS je nemožné ochránit vše, USA ale mohou své obranné kapacity v mnoha oblastech jednoduše zlepšit tím, že zintegrují už fungující nástroje. Například radarové systémy využitelné pro detekci lodních raket operují různé orgány státní správy, od Pentagonu, ministerstva bezpečnosti, Federální úřad pro letectví (FAA) až k Národnímu úřadu pro oceán a atmosféru, které spolu příliš nekomunikují a nepředávají si data. Pokud by tak činily, utvořily by podle CIS užitečnou obrannou síť.

„Lekce z Ukrajiny ukazuje, že zbraně a senzory minulosti mohou být k efektivnímu užití dokonce i proti vysoce sofistikovanému nepříteli. Spíše než vyřazení nebo zablokování starších systémů může integrace datových zdrojů a střelců do nové architektury obrany vlasti posílit celkovou obranu,“ uvádí se ve zprávě.

CSIS navrhuje vytvořit „pět vrstev“ obran zahrnující „radary nad horizontem, věžové senzory, aerostat, tři typy lapačů střel, operační střediska velení a řízení a mobilní platformy“. Odhaduje, že vytvoření těchto vrstev v průběhu dvou dekád bude stát asi 32 miliard dolarů.

Včasné varování je u lodních raket ve své podstatě ještě důležitější než je tomu u balistických, protože ty lze rychleji odhalit a proto má armáda více času zareagovat. U lodních raket jde o sekundy. Navíc loď jich může vypálit několik z vícero směrů, což dále komplikuje obranu, upozorňuje server Defense News.

Pentagon nyní pečlivě sleduje výstavbu protiraketového systému proti čínským lodím na ostrově Guam, který náleží mezi autonomní ostrovní území. „Myslím, že jak vyvíjíme architekturu Guamu…naučíme se z toho, jak provozovat tento integrovaný druh obrany,“ prohlásil na konferenci CSIS hlavní architekt Agentury protiraketové obrany Stan Stafira.

Autor: jhr
  • Vybrali jsme pro Vás