24. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský mafián s vazbami na Kreml prý převedl statisíce dolarů na výrobu sarinu v Sýrii

Společnost s vazbami na státem posvěcenou ruskou mafii souhlasila s tím, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost s vazbami na státem posvěcenou ruskou mafii souhlasila s tím, že... | foto: Twitter CNN

MOSKVA/WASHINGTON Investiční skupina, která je podle americké vlády vedena ruskými mafiány a propojena i s Kremlem, poslala alespoň 900 tisíc dolarů společnosti, kterou vlastní byznysmen s vazbami na syrský chemický program.

Společnost s vazbami na státem posvěcenou ruskou mafii souhlasila s tím, že zaplatí přes 3 miliony dolarů firmě Balec Trading Ventures, která se má specializovat na luxusní nábytek. Podle dokumentů, které získala americká televizní stanice CNN, došlo k převodu minimálně 900 tisíc z celé částky.

Společnost údajně napojená na ruskou mafii se jmenuje Quartell Trading a podle amerického ministerstva spravedlnosti je to jeden z řady nástrojů, pomocí kterých se praly miliony ukradených peněz z kapes ruských daňových poplatníků v takzvané „Magnitského aféře“, asi nejznámějším korupčním skandálu Putinova Ruska.

Balec Trading Ventures vlastní Issa al-Zeydi, Rus se syrskými kořeny, jehož americké ministerstvo financí sankcionovalo za jako napojení na Centrum pro vědecké studie a výzkum (Scientific Studies and Research Center), líheň syrského zbrojního programu, jehož součástí je například i výroba sarinu.

Dvěstětřicetimilionový podvod

Podle amerického kongresu a ministerstva spravedlnosti se skupina ruských mafiánů pod jménem Klyuev Group skládá zejména z bývalých i současných činitelů z ruského ministerstva vnitra nebo například tamní tajné služby.

V roce 2007 Klyuev Group měla podvodnými praktikami získat vlastnictví tří společností napojených na Hermitage Capital Managment, tehdy největší ruský hedgeový fond. Skupina poté za společnosti fabrikovala milionové ztráty a přihlásila se za ně o daňovou pomoc v hodnotě 230 milionů dolarů.

Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda kdy použila...
Zdroj ze syrské armády podle agentury Reuters popřel, že by vláda kdy použila...

Celou operaci Rusko zpracovalo a schválilo v rámci jednoho dne, 24. prosince 2007. Právník Sergej Magnitsky tehdy najatý Hermitage Capital, odhalil jak celou konspiraci, tak všechny významné hráče, kteří za ní stáli. V roce 2008 byl zatčen, byla mu odepřena akutní lékařská pomoc a po fyzickém mučení ve vězení zemřel v roce 2009 v moskevském vězení. Bylo mu 37 let.

Kreml tuto verzi událostí popírá a tvrdí, že právník byl daňový podvodník, který ve vězení zemřel na selhání srdce.

„Magnitskyj narazil na víc, než si uvědomoval,“ řekl Daniel Fried, bývalá koordinátor pro americké sankce vůči Rusku. Díky Magnitského odhalením Spojené státy schválily takzvaný Magnitského zákon, pomocí něhož se podařilo zatknout desítky ruských vládních činitelů.

Po stopách peněz a mrtvol

Většina z oněch 230 milionů dolarů se podařila vystopovat. Část z ukradených fondů se například našla, když společnost registrovaná na Kypru koupila reality v newyorském Manhattanu. Podobný případ stále stojí před švýcarskými soudy, kde se přes realitní trh měl také stát „pračkou“ špinavých peněz.

Důkazy u švýcarského případu dodal Alexander Perepiličnyj, ruský exulant, který se přiznal k tomu, že měl v praní peněz Klyuev Group jednu z hlavních rolí.

Perepiličnyj zemřel, když si šel v roce 2012 zaběhat. V jeho žaludku se našly stopy jedovaté látky. Americká tajná služba s odkazem na interní zdroje prohlašuje, že smrt čtyřiačtyřicetiletého muže si objednal Vladimir Putin.

V březnu 2016 bývalý právník Magnitského rodiny téměř zemřel, když spadl ze čtvrtého patra svého bytového domu. Stalo se to den předtím, než měl před moskevským soudem předložit nové důkazy v případu.

Vazby na syrské chemikálie?

Issa al-Zeydi, narozený v Sýrii, není v Rusku moc známý a aktivní. Jeho jediný výrazný projekt je sociální síť VKontakte, ruský Facebook, která patří pod jeho společnost Balec Ventures.

Al-Zeydi vystudoval inženýrství v Moskvě a podle korporátních registrací v Rusku také vlastní několik malých společností, které nemají žádný kapitál.

Jedna z nich, Aldzhamal Interneshal, tvrdí, že pracuje v „nespecifikovaném výměnném obchodě“, ve „výrobě petrolejových produktů“ a „manufaktuře průmyslových plynů.“

Také fungoval jako ředitel dvou firem, které USA v roce 2014 sankcionovala právě za napojení na syrské Centrum pro vědecké studie a výzkum. To je notoricky známé pro výrobu „nekonvenčních zbraní“, tedy například sarinu, ale i balistických raket. To, že oněch 900 tisíc dolarů putovalo přímo na jejich výrobu, není potvrzené. Sám al-Zeyd situaci odmítl komentovat.

Najdete na Lidovky.cz