19. srpna 2015 12:11, aktualizováno  14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský soud se vypořádal s estonským ‚špionem‘: 15 let v nápravném táboře

Eston Kohver byl v Rusku odsouzen k 15 letům vězení a pokutě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eston Kohver byl v Rusku odsouzen k 15 letům vězení a pokutě. | foto: RT / RFE/RL / TwitterReprofoto

PSKOV/TALLINN/BRUSEL K 15 letům vězení a k peněžní pokutě odsoudil ve středu soud v ruském Pskově důstojníka estonské tajné služby Estona Kohvera, který byl obviněn ze špionáže a dalších tří trestných činů. Kohverovi, kterého podle estonských úřadů do Ruska unesli ruští agenti, hrozilo 20 let. Proti verdiktu protestoval Tallinn i Brusel. Moskva pokračuje rovněž v tažení proti vězněnému krymskému režiséru Olegu Sencovovi: prokuratura pro něj žádá trest ve výši 23 let.

Estonec byl podle ruské žaloby loni 5. září dopaden na ruském území při výzvědné činnosti. Estonsko obvinění odmítá a tvrdí, že elitního agenta tajné služby KaPo, který pracoval na potírání pašeráctví, unesli ruští agenti. V pohraničí se Kohver měl setkat s ruským informátorem, hranici prý ale nepřekročil.

Ruská tajná služba FSB naopak tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur (asi 135 000 Kč), odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost. Incident dál zkomplikoval rusko-estonské vztahy, které se vyhrotily po tvrdé estonské kritice ruské politiky vůči Ukrajině.

Varovná cedule poblíž hraničního přechodu mezi Estonskem a Ruskou federací,...

Varovná cedule poblíž hraničního přechodu mezi Estonskem a Ruskou federací, odkud byl podle estonských úřadů unesen agent estonské tajné služby KaPo.

Verdikt za zavřenými dveřmi

Trest si má Kohver podle středečního verdiktu odpykat v ruském nápravném táboře a zaplatit má nadto pokutu ve výši 100 000 rublů (37 000 korun). Kromě špionáže byl Kohver odsouzen za nezákonné ozbrojování, pašování zbraní a opakované ilegální překročení ruských hranic. Soud se konal s vyloučením veřejnosti, novináře soudkyně Julija Ulanovová vpustila do soudní síně až na přečtení rozsudku.

Kohverův ruský advokát Jevgenij Aksjonov oznámil, že se Estonec proti rozsudku odvolá. Do soudní síně byli rovněž na čtení rozsudku vpuštěni zástupci estonské ambasády a mise Evropské unie v Moskvě.

Proti Kohverově odsouzení bezprostředně po vynesení rozsudku protestovala estonská i evropská diplomacie. Estonská ministryně zahraničí Marina Kaljurandová v prohlášení uvedla, že Rusko musí agenta KaPo propustit a dopravit ho bezpečně zpět do vlasti. „Estonsko vyvine mezinárodní tlak za Kohverovo osvobození, estonský občan neměl během procesu možnost využít náležité právní ochrany,“ uvedla ministryně.

Za hrubé porušení mezinárodního práva označil v Twitteru trest pro Kohvera také estonský premiér Taavi Roivas a okamžité propuštění odsouzeného Estonce ve středu po Rusku žádá rovněž šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. „Evropská unie vyzývá Rusko, aby jednalo v souladu se svými mezinárodními závazky, okamžitě Estona Kohvera propustilo a zajistilo jeho návrat domů,“ uvedla Mogheriniová.

Rozsudkem je pobouřeno i české ministerstvo zahraničí, které proces v Pskově považuje za vykonstruovaný. Ministerstvo v prohlášení „vyjadřuje rozhořčení nad výší uloženého trestu a požaduje, aby úřady Ruské federace zajistily okamžité propuštění Estona Kohvera a jeho bezpečný návrat do vlasti“.

Mraky se stahují i nad známým režisérem

Ruské justici čelí rovněž známý režisér Olega Sencova, který je obviněn ze spáchání teroristických akcí na poloostrově Krym zabraném loni Ruskem. Členové skupiny vytvořené Sencovem prý loni v květnu zorganizovali dva teroristické útoky proti ruským objektům a chtěli zničit pomník revolucionáře Vladimira Uljanova-Lenina. Sencov svou vinu, pravomoc soudu ani platnost budoucího verdiktu neuznává. 

LIDOVKY.CZ O KAUZE SENCOV:

Proces s krymským režisérem ruského původu začal minulý měsíc. Podle vyšetřovatelů umělec stojí za loňskými útoky na krymskou kancelář hlavní kremelské vládní strany Jednotné Rusko a veřejné organizace Ruské společenství Krymu. Dva údajní Sencovovi spolupachatelé byli už odsouzeni k sedmiletým trestům, pro třetího Oleksandra Kolčenka žádá ruský prokurátor 12 let.

Obžaloba tvrdí, že Sencov je členem ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázána, a žádá pro něj trest 23 let. Obviněný to odmítá, hlásí se ale k ukrajinskému hnutí Euromajdan, které stálo za loňským svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Sám Pravý sektor již před více než rokem popřel, že by známý filmař byl jedním z jeho členů.

Pravý sektor deklaruje, že Oleg Sencov není jeho členem.

Podle dřívějších zpráv hrozilo Sencovovi maximálně deset let vězení. Ze středečních zpráv ruských agentur vyplývá, že žaloba obvinění rozšířila o nezákonné ozbrojování a další trestné činy.

Soud se Sencovem vyvolává široké mezinárodní protesty. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Dnes za Sencova už podruhé dopisem do Kremlu intervenovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda. K propuštění ukrajinského režiséra letos Moskvu vyzvalo i české ministerstvo zahraničí.

Počátkem srpna si Sencov stěžoval na mučení, kterému ho prý podrobili agenti ruské tajné služby FSB. „Začali mě bít nohama, rukama, obušky, ve stoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit. Hrozili, že mě odvezou do lesa a tam zakopají,“ řekl Sencov stanici BBC.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz