24. dubna 2019 19:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Náměstí umyli mýdlem a budovy přetřeli. 'Kim dal Vladivostok do pucu,' píší ruští blogeři

Kim Čong-un přijíždí na summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un přijíždí na summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. | foto: Reuters

Vladivostok Příjezd severokorejského vůdce do Vladivostoku, kde se Kim Čong-un ve čtvrtek setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se stal událostí dne pro hlavní ruská média i pro sociální sítě, na kterých se bouřlivě diskutuje, zda host ochutnal, anebo neochutnal ruský chléb se solí. Ten mu dívky v krojích předložily na první zastávce jeho vlaku v Rusku, na nádraží Chasan, ještě před příjezdem do Vladivostoku. Kim měl totiž s pecnem zjevné potíže.

„Kousek si ulomil a osolil,“ prozradila agentuře RIA Novosti jedna z krojovaných dívek. Krajské úřady posléze také zveřejnily záběry, ukazující podle agentury Interfax, že Kim si ždibek chleba z bochníku odtrhl a vložil do úst.

Vladivostok
Nádraží ve Vladivostoku.

„To je šok: ruské dívky se klaní neznámému strýci z Koreje v klobouku,“ poznamenal o vítání hosta chlebem a solí bloger Denis Rusenko.

I ironičtí blogeři podle zpravodajského serveru Newsru.com oceňují, že „Kim dal Vladivostok do pucu“: před jeho příjezdem náměstí před nádraží „umyli mýdlem“ a budovy v okolí přetřeli, samozřejmě s ujištěním, že jde o plánované úpravy, které nesouvisejí s nadcházejícím summitem.

Nicméně kvůli Kimově limuzíně, dopravené do Vladivostoku prý již v úterý letadlem, se také musela opravit silnice na nádraží a o 20 centimetrů rozšířit nádražní brána. „Děkujeme Kimovi za opravu silnic,“ psali Rusové podle ruské redakce BBC v ironických vzkazech.

„Kim Čong-un prohlásil, že si vždy přál navštívit Rusko, ale ocitl se zase v Severní Koreji,“ zažertoval o přeměnách metropole ruského Dálného východu jeden z uživatelů. Hodně Rusů podle BBC považuje příjezd diktátora, proti kterému desítky států světa zavedly sankce, za politováníhodný.

ČTK