19. října 2019 19:11, aktualizováno  20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Salvini uspořádal v Římě mohutný protivládní protest. Akce prý reprezentovala opravdovou Itálii

Na snímku zleva bývalý čtyřnásobný premiér Silvio berlusconi, předsedkyně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku zleva bývalý čtyřnásobný premiér Silvio berlusconi, předsedkyně... | foto: Reuters

ŘÍM Šéf italské strany Liga a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini uspořádal v sobotu v Římě protivládní protest nazvaný Italská hrdost. Kromě Salviniho na akci dorazil třeba bývalý premiér Silvio Berlusconi. Akce se podle Ligy zúčastnilo 200 000 lidí, podle policie pak šlo o zhruba 50 000.

„Dnes odpoledne nebude k vidění žádný vztek,“ uvedl Salvini. „Říkám to speciálně našim kamarádům novinářům. Tahle akce reprezentuje pracující Itálii, opravdovou Itálii,“ dodal i přesto, že se na náměstí sv. Jana v Římě sešli kromě jiného i členové neofašistického hnutí CasaPound, píše The Guardian.

Na pódiu ho doplnil v rámci proslovů například bývalý čtyřnásobný předseda italské vlády Silvio Berlusconi či nynější předsedkyně menší pravicové strany Italští bratři Giorgia Meloniová. Tato trojice nedávno obnovila svou spolupráci jako výraz nevole k současné vládě inklinující spíše k levici.

Matteo Salvini se svou stranou Liga Severu uspořádal protivládní demonstraci.
Na protivládní demonstraci se sešly stovky lidí.

„Díky, Silvio, za bitvy, které jsme svedli a povedeme,“ vzkázal šéf Ligy. Nynější vláda je podle třiaosmdesátiletého Berlusconiho ta „nejlevicovější v naší (italské) historii“. Kontroverzní milánský mediální magnát konstatoval, že do politiky vstoupil před 25 lety, aby ji očistil od „komunistů“, ale dnes je podle něj hrozba ještě větší.

Meloniová, jejíž popularita v poslední době výrazně roste, řekla, že „suverenita patří lidem. Budeme silnou opozicí a nic této vládě nedáme zadarmo.“ Salvini i Meloniová tvrdí, že způsob, jakým byla Salviniho Liga vyřazena z minulé vlády koaličním partnerem (Hnutí pěti hvězd premiéra Conteho) je zcela nedemokratický.

Salvini oznámil odchod z vládní koalice začátkem srpna. Tvrdil, že další spolupráce s M5S není kvůli názorovým rozporům dále možná, a vyjádřil přání, aby se co nejdříve konaly předčasné volby. Ty by mohly jeho stranu vynést do pozice nejsilnějšího politického hráče, protože podle preferencí byla v té době Liga jasně nejsilnější. Jenže volby se nekonaly a Giusseppe Conte vytvořil novou koalici, kterou nyní formuje právě Hnutí pěti hvězd, které se prezentuje jako nelevicové i nepravicové, a opoziční středolevá Demokratická strana (PD).

Lidovky.cz
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!