Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silnější NATO - silnější EU, shodli se lídři na summitu ve Varšavě

Podpis dohody NATO-EU. Zleva Donald Tusk, Jens Stoltenberg a Jean-Claudet... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpis dohody NATO-EU. Zleva Donald Tusk, Jens Stoltenberg a Jean-Claudet... | foto: Reuters

VARŠAVA Představitelé NATO a Evropské unie podepsali v pátek ve Varšavě dohodu o prohloubení vzájemné spolupráce. Těsnější vazby by obě instituce mohly navázat třeba v oblastech kybernetické bezpečnosti, hybridních hrozeb nebo při námořní spolupráci. Dokument svými podpisy stvrdili generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Dohoda byla podepsána před odpoledním začátkem summitu NATO.

Někteří představitelé aliance si v minulosti stěžovali, že v některých oblastech spolupráce mezi unií a aliancí vázne. Těsnější styky budou nyní podle nich ještě důležitější i kvůli chystaném odchodu Británie z Evropské unie.

Podpis dohody NATO-EU. Zleva Donald Tusk, Jens Stoltenberg a Jean-Claudet...
Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu...

Stoltenberg řekl, že deklarace mezi EU a NATO je důležitá pro posílení vzájemné spolupráce. Tu označil za důležitou s ohledem na vyvíjející se „výzvy současnosti“. „Hledáme proto, jak můžeme prohloubit vazby s EU v oblastech, jako jsou hybridní hrozby či kybernetické útoky a také v námořní spolupráci,“ poznamenal.

Podle Junkera silnější NATO znamená silnější Evropskou unii a naopak. Tusk podotkl, že unie nemá jinou alternativu než spolupracovat s aliancí.

Bedlivá Moskva

Kreml pozorně sleduje summit NATO ve Varšavě a doufá „ve vítězství zdravého rozumu“, komentoval dění mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Jak uvedla agentura TASS, Peskov zároveň označil tvrzení o údajné ruské hrozbě za absurdní.

„Samozřejmě se snažíme hledat racionální body, které jsou snadno patrné například v dnešních vyjádřeních pana (generálního tajemníka NATO Jense) Stoltenberga o nezbytnosti zachování kontaktů, o neexistenci jakékoli bezprostřední hrozby ze strany Ruska a tak dále,“ citoval TASS Peskova. „Zde spoléháme na to, že zdravý rozum nakonec zvítězí,“ dodal mluvčí Vladimira Putina.

Rusko a Severoatlantická aliance má podle Peskova široké možnosti spolupráce, pokud se alianci podaří zanechat „absurdní rétoriky o údajné ruské hrozbě“.

„Je absurdní mluvit o hrozbě, která vychází od Ruska, když v centru Evropy umírají desítky lidí a stovky lidí hynou každý den na Blízkém východě. Musí jít o naprosto krátkozrakou organizaci, aby takovým způsobem zkreslovala akcenty,“ řekl mluvčí Kremlu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!