130 let

Žena na demonstraci v Minsku drží snímek vězněného blogera Sjarheje Cichanouského. (18. srpna 2020) | foto: Profimedia.cz

Cichanouský stráví za mřížemi osmnáct let, rozhodl běloruský soud. Měl připravovat nepokoje

Svět
  •   12:58aktualizováno  18:48
Běloruský soud v úterý poslal blogera a manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské na osmnáct let do vězení za přípravu a organizaci masových nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura BelTA. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl a jeho žena verdikt označila za pomstu.

„Mého manžela odsoudili k osmnácti letům vězení. Diktátor se veřejně mstí svým nejsilnějším odpůrcům,“ reagovala Cichanouská na Twitteru.

„Zatímco ukrývá politické vězně v uzavřených procesech, doufá, že bude pokračovat v tichosti v represích. Ale celý svět se dívá,“ dodala. Soud s jejím mužem začal v červnu a konal se za zavřenými dveřmi. O procesu nebyly zveřejněny téměř žádné informace, podotkla agentura AFP, podle níž úřady zakázaly obhájcům veřejně vystupovat.

Bezpečnostní složky Cichanouského zadržely na konci května minulého roku během akce, při níž se sbíraly podpisy na podporu kandidatury jeho manželky. Ta se rozhodla ve volbách postavit diktátorovi Alexandru Lukašenkovi poté, co jejímu manželovi nebylo umožněno kandidovat.

Cichanouská nyní pobývá v exilu v Litvě a přívrženci opozice ji pokládají za skutečnou vítězku prezidentských voleb, i když podle běloruských úřadů získala jen deset procent hlasů. V zemi po volbách vypukly obrovské protesty, které policie brutálně potlačila a zadržela desetitisíce lidí.

Verdikt si společně s Cichanouským vyslechlo také dalších pět aktivistů kritických k režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Jde o bývalého prezidentského kandidáta Mikalaje Statkeviče, blogera Ihara Losika, Uladzimira Cyhanoviče, Dzmitryje Papova a Arcjoma Sakava. 

Ti dostali u soudu od čtrnácti do šestnácti let vězení. Šestice čelila mimo jiné obvinění, že chtěla v době loňských prezidentských voleb zorganizovat v zemi hromadné nepokoje. O případu aktivistů však není k dispozici mnoho informací, neboť obhájci nesmí zveřejňovat podrobnosti.

Původní právní zástupkyně Cichanouského byla letos v říjnu propuštěna z práce a následně přišla i o licenci. 

Ruské redakci stanice Deutsche Welle dříve řekla, že Chichanouský se nemůže ani projít po cele, protože její ulička je příliš úzká, nemá pravidelný přístup k tisku ani televizi, může si však půjčovat svazky z místní knihovny.

Západ verdikty odsoudil

Podle představitelů Evropské unie a Spojených států byli odsouzení oběťmi vykonstruovaných procesů. Americký ministr zahraničí Antony Blinken reagoval varováním, že soudní řízení nebyla v souladu se zásadami právního státu, a vyzval Lukašenkův režim k ukončení kampaně proti zástupcům občanské společnosti, nezávislých médií či politické opozice.

„Tyto odsuzující verdikty jsou novými příklady nepodložených obvinění vznášených vůči běloruským občanům, kteří uplatnili své právo na projev a volali po svobodných a spravedlivých volbách,“ uvedl zase mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.

9. června 2021

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás