Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pellegrini a Korčok prvně proti sobě: hádka kvůli Čaputové, ale jinak mírná debata

Televizní debata dvou kandidátů na slovenského prezidenta v televizi Markíza: Vlevo Peter Pellegrini, vpravo Ivan Korčok. (18. března 2024) foto: ČTK

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu. Diplomat Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini debatovali v TV Markíza. Ve zhruba hodinové diskusi se jedním z témat stalo ochlazení česko-slovenských vztahů či vládní útočení na současnou prezidentku Zuzanu Čaputovou. První kolo voleb se koná v sobotu.
  21:26aktualizováno  23:36

Nedávný krok české vlády přerušit na neurčito tradiční společné zasedání se slovenskou vládou se stalo vedle války na Ukrajině či stylu vládnutí premiéra Roberta Fica jedním z hlavních témat první a před prvním kolem voleb zřejmě jediné společné debaty obou favoritů.

Zatímco podle Korčoka už vláda Petra Fialy ani vlastním občanům nedokáže vysvětlit, co to Slovensko v poslední době dělá, Pellegrini míní, že Praha povýšila vlastní agendu nad dobré vztahy se Slovenskem. „Nevím, jak může být nějaká země kritizována za to, že nesdílí tak militantní postoj jako Česká republika,“ řekl Pellegrini s tím, že Slovensko nemá stát v pozoru podle toho, co český premiér Petr Fiala „zakřičí“ z Prahy.

Později prohlásil, že si vláda řeší své problémy v Česku. „Pan Fiala je nejméně oblíbeným premiérem v historii,“ nadhodil a dodal, že Češi musejí tolerovat kroky Slováků. „Mrzí mě, že hlava státu řekla, že celkem rozumí, proč to pan Fiala takto udělal,“ řekl Pellegrini na adresu prezidentky Zuzany Čaputové.

Člen koaliční vlády Roberta Fica a šéf strany Hlas-SD zopakoval, že Slovensko zastává vůči Ukrajině jiné postoje než Česko a že už tato vláda nepošle Ukrajincům ani jeden náboj. „Slovensko však za jeho postoj nemůže nikdo trestat,“ řekl ještě ke krokům ze strany České republiky. Ficův kabinet po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavil vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob, soukromé firmy tam však vyvážejí i nadále.

Podle Korčoka nicméně leží odpovědnost za zhoršení vzájemných vztahů na straně Slovenska. „To, co se stalo, je v neprospěch Slovenské republiky. Pálíme mosty k našim sousedům,“ reagoval exministr zahraničí a kariérní diplomat a Pellegrinimu řekl, že Ficova vláda svým chováním škodí Slovensku.

Během debaty o ruské invazi na Ukrajinu moderátor Michal Kovačič pustil Pellegrinimu jeho staré výroky o válce. Na začátku invaze totiž řekl, že Ukrajincům je třeba pomáhat. Pellegrini k tomu řekl, že se doba změnila a nyní je načase jednat o míru. „Je jasné, že agresor je Rusko,“ řekl Pellegrini, podle nějž Slovensko nemůže nikdy uznat to, že Rusové Ukrajincům sebrali území.

„Pane Pellegrini, to je krasomluva,“ řekl mu Korčok s tím, že Západ musí udělat všechno pro to, aby Ukrajina zůstala nezávislá. Uznáním, že Rusko může za válku, jde Pellegrini navíc i proti svým koaličním partnerům, kteří se opakovaně stavějí za Rusko. Slovenská vláda se podle Korčoka snaží hovořit o míru, ale myslí tím kapitulaci. „Každý normální člověk si přeje mír,“ dodal.

Korčok také Pellegrinimu vytkl, že se tváří jako mírotvůrce, ale nic pro mír na Ukrajině neudělal, zatímco ničí mezinárodní renomé Slovenska. Šéf parlamentu kontroval, že je mu jedno, jestli ho pochválí v Bruselu. Úkolem politika je prý naplňovat vůli občanů, a ti si podle jeho dat přejí mír. „Nebudu se za ně stydět. Jsem na ně hrdý,“ řekl Pellegrini.

Na to mu jeho volební sok odpověděl, že asi neregistruje davy demonstrantů v ulicích, že asi lidi moc neposlouchá a že sliby z parlamentních voleb dosud nesplnil. Kritizoval ho, že se za lidi staví, jen když se mu to hodí. „Země nejde dobrým směrem. Současná státní moc chce vzít do rukou celou společnost,“ řekl v souvislosti s rozsáhlými změnami v trestním právu a vládní snahou ovládnout veřejnoprávní rozhlas a televize.

Oba kandidáti probrali mimo jiné i schůzku Ficova ministra zahraničí Juraje Blanára s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Podle Pellegriniho je to naprosto v pořádku, ať už se s ním schází Blanár, šéf americké diplomacie Antony Blinken nebo ještě před válkou na Ukrajině právě Korčok. „Když chcete něco dohodnout, musíte se setkávat se všemi stranami konfliktu,“ uvedl.

Pellegrini vede svou kampaň s heslem, že už je třeba přinést do společnosti klid. Korčok následně odmítl, že by on přinášel konflikt, když chce být protiváhou vlády. „Bolí mě, když slyším mladé lidi, jak lámou hůl nad svou zemí,“ podotkl. „Rovnováha je to, co Slovenská republika potřebuje, protože vláda se snaží ovládnout všechno. Zastíráme, co je podstatné, a to je stagnace. Neřešíme problémy ve zdravotnictví a školství, pálíme mosty se sousedy. Musíme dobudovat stát, protože náš stát není dobudovaný. Pokud toto má být konflikt, tak já se k němu hlásím,“ poznamenal.

Vášnivá hádka se pak mezi oběma kandidáty strhla poté, co Korčok vytkl Pellegrinimu, že se nedistancoval od nadávek Roberta Fica na adresu prezidentky. „Kde jste byl, když o ní řekl, že je potkan?“ ptal se. Pellegrini se proti tomu ohradil a kontroval, že prezidentka od vzniku vlády ještě nesvolala ani jedno setkání nejvyšších ústavních činitelů.

„Ignoruje šéfa parlamentu, ignoruje premiéra,“ tvrdí s tím, že se už dřív proti urážení nejen ženy, ale prezidenta jako takového vymezil. „Nehodí se to. Nedělá se to, byť můžeme mít jiné názory. Kde jste byl vy, když zabili Kuciaka? Byl jste ticho, sloužil jste naší vládě a šoupal nohama,“ vmetl diplomatu Korčokovi, který ve službách státu působil i za předchozích Ficových vlád. Ján Kuciak byl investigativní novinář, který byl zavražděn v roce 2018 i se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou.

Současné předvolební průzkumy ukazují, že první i druhé kolo voleb zřejmě vyhraje Pellegrini. Mnozí mu namítali, že se chce do voleb „promlčet“ právě proto, že se vyhýbal předvolebním debatám, především těm s Korčokem. Například o víkendu měl možnost se s ním utkat, protože jiná politička přenechala své místo Korčokovi. Pellegrini však najednou odřekl účast.

Právě tuto kritiku Pellegrini hned na začátku debaty odmítl. „Nemám takovou vědomost,“ řekl největší favorit voleb s dovětkem, že do Markízy přišel a nevidí důvod, proč by měl „dvacetkrát“ někde debatovat, prý už by ani nebylo o čem. Prohlásil také, že by se styděl jít do duelu, na který se prodávaly lístky a lidé „museli platit za to, že nás politiky mohou vidět“.

Coby šéf parlamentu Pellegrini v uplynulých týdnech zintenzivnil zahraniční pracovní cesty a účastnil se tiskových konferencí ministrů své strany, což Korčok kritizoval s tím, že si dělá kampaň za státní peníze. Korčok zase vyvracel, že by se v kampani zabýval jen vymezováním vůči Pellegrinimu.

„Zabývám se Slovenskem, navštívil jsem celkem padesát míst. Když zmiňuji Petera Pellegriniho, reaguji na věci, za které Peter Pellegrini jako součást této vládní koalice zodpovídá. Podstata je, že tato koalice chce sebrat všechnu moc do svých rukou,“ namítl.

Politolog Radoslav Štefančík po diskusi řekl, že oba kandidáti předvedli slušnou debatu, která mohla pomoci Korčokovi zviditelnit se, byť voliči od něj možná čekali víc.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč