Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kočner a Rusko byli odsouzeni shodně na 19 let vězení, jsou vinnými z padělání směnek

Podnikatel Marian Kočner na hlavním líčení v případu vraždy novináře Jána... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Marian Kočner na hlavním líčení v případu vraždy novináře Jána... | foto: ČTK

Shodný trest vězení ve výši 19 let uložil ve čtvrtek slovenský soud podnikateli Marianu Kočnerovi a exministrovi hospodářství a někdejšímu šéfovi soukromé televize Markíza Pavolu Ruskovi. Oba uznal vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,75 miliardy korun) a z maření spravedlnosti.

Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko
Marian Kočner

Kočnerovi zároveň vyměřil pokutu 10 tisíc eur (253 tisíc korun). Verdikt není pravomocný, Kočner i Rusko se podle advokáta odvolají. Proplacení zmíněných směnek požadovala i od Markízy jedna z firem Kočnera, který v jiném případu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Oba obžalovaní, kteří dosud nebyli trestáni, se samotného vynesení verdiktu nezúčastnili, byť dopoledne využili právo k poslednímu vyjádření. Kočner i Rusko vinu opět odmítli a navrhovali vyslechnout další svědky, což ale soud zamítl.

Prokurátor chtěl pro obžalované po 20 letech vězení a pro Kočnera navíc pokutu 300 tisíc eur (7,6 milionu korun). Obhajoba žádala zamítnutí obžaloby.

„Zvítězili jsme nad nezákonností, nad bohorovností, nad tím, že si někdo myslel, že je nad zákonem. Je to jasný vzkaz společnosti - když si někdo myslí, že je nad zákonem, tak jen dočasně. Na každého jednou dojde a těchto aktérů se to týká právě nyní,“ komentoval před novináři verdikt prokurátor Ján Šanta, který si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Kočnerův a Ruskův advokát Marek Para novinářům řekl, že obhajoba se odvolá. „Odvolání určitě podáme. Výši trestu vnímám jako exemplární a ne zcela přiměřenou a spravedlivou,“ řekl Para. O odvolání bude rozhodovat slovenský nejvyšší soud.

Rusko podle obžaloby směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, na jejímž převzetí se loni dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Rusko se u soudu hájil kromě jiného tím, že vystavení směnek bylo součástí urovnání sporu s Kočnerovou firmou Gamatex o obchodní podíly v Markíze. Podobně argumentoval i Kočner, který se ještě v roce 1998 neúspěšně pokusil převzít kontrolu nad televizi Markíza prostřednictvím pracovníků bezpečnostní služby. Podle prokuratury zmíněný spor byl ovšem urovnán jinou dohodou v hodnotě 80 milionů tehdejších slovenských korun.

Obžalovaným přitížila kromě jiného výpověď znalkyně, která zkoumala Ruskovy podpisy. Znalkyně u soudu vyjádřila přesvědčení, že podpisy na směnkách jsou až z období po roce 2013.

Bratislavský okresní soud předloni Ruskovi i Markíze uložil, aby jednu ze zmíněných směnek proplatili, krajský soud ale rozhodování o tomto obchodním sporu po odvolání Markízy loni přerušil. Učinil tak po obvinění Ruska a Kočnera v případu.

Podle přepisů komunikace z Kočnerova mobilního telefonu, které v minulosti unikly na veřejnost, se podnikatel snažil získat starší tiskárnu i papír a s Ruskem koordinoval výpovědi v civilním sporu o proplacení směnek, byť oba v něm nestáli na jedné straně. Z přepisů komunikace také vyplynulo, že Kočnerovi v soudním sporu o proplacení jedné ze směnek pomáhala již bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská. Někdejší politička, které byl po její rezignaci také pozastaven výkon soudcovské funkce, kontakty s Kočnerem popřela. Zmíněné informace z Kočnerova mobilního telefonu získala policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy.

Rusko v jiném případu čelí obžalobě, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy; vinu popírá.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!