Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Souboj o Kreml: ve hře je sedm jmen

Svět

  13:17
MOSKVA/PRAHA - Dmitrij Medveděv dál mlží, jestli bude za rok znovu kandidovat na prezidenta. Prý se o tom ještě poradí s Vladimirem Putinem.

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv foto: Reuters

"Taková rozhodnutí a prohlášení se nedělají na tiskovce," odmítl včera ruský prezident Dmitrij Medveděv přímou odpověď na otázku, zda bude příští rok znovu kandidovat. Dodal nicméně, že se vyjádří "velmi brzy". 

"Pokud budu kandidovat, chci se opírat o určitou politickou sílu," vysvětloval, že bez stranické podpory by neměl šanci. Zatímco jeho největší rival, současný premiér Vladimir Putin, stojí v čele nejsilnější strany v zemi, vládního Jednotného Ruska, Medveděv žádnou stranickou základnu nemá.

Šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov
Gennadij Zjuganov

Prezidentské volby v Rusku se mají konat 11. března 2012. Zatím jsou za hlavní favority pokládáni právě Medveděv s Putinem, ale ani jeden z nich dosud jasně neřekl, že bude kandidovat.

Šéf ruských liberálních demokratů Vladimir ŽirinovskijRuský politik Vladimir Žirinovskij

Z dalších uchazečů se zatím vyslovil šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov, který ale nemá prakticky žádnou šanci. Spíše ironicky úmysl kandidovat vyjádřil i jeden z lídrů hnutí Drugaja Rossija Eduard Limonov a slavný ruský bloger Alexej Navalnyj.

Ruský bloger Alexej Navalnyj Slavný ruský bloger Alexej Navalnyj

Tradičně se voleb zúčastní zřejmě i šéf liberálních demokratů Vladimir Žirinovskij a zakladatel demokratické strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Tentokrát poprvé se hlava Ruska bude volit na šest let. Medveděv včera zdůraznil, že o tom, kdo se bude ucházet o nejvyšší funkci, se ještě s premiérem Putinem poradí.

Eduard Limonov z hnutí Drugaja Rossija
Jeden z lídrů hnutí Drugaja Rossija Eduard Limonov

V Rusku přetrvává systém jedné vládnoucí strany, která vítězí v parlamentních volbách a rozhoduje pak i o výsledcích voleb prezidentských. Tou je zatím Putinovo Jednotné Rusko.

Zakladatel demokratické strany Jabloko Grigorij Javlinskij
Grigorij Javlinskij na konferenci v Praze v roce 2009

Minulý týden byla nicméně zveřejněna zpráva, že se do čela dosud marginální strany Pravoje dělo postaví jeden z nejbohatších Rusů, oligarcha Michail Prochorov. Podle pozorovatelů by to mohlo znamenat, že si Medveděv, který s touto stranou "konzervativní pravice" sympatizuje, chce vybudovat s pomocí Prochorova svou stranickou základnu.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Grafton Recruitment Praha
BANKÉŘ/BANKÉŘKA | až 40 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat