Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud v Texasu trestal souzeného během procesu elektrošoky. Verdikt zpětně zrušil

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Odvolací soud ve Spojených státech zrušil kvůli brutalitě během procesu verdikt nad mužem, kterého soud v Texasu poslal za zneužívání 15leté dívky na 60 let do vězení. Soudce totiž třikrát nařídil potrestat souzeného elektrošoky, čímž podle odvolacího soudu porušil jeho ústavní práva.

Případ, o kterém nyní odvolací soud rozhodoval, se stal v roce 2014. Soudce George Gallagher tehdy vyzval obžalovaného Terryho Morrise, aby řekl, zda se cítí vinný, nebo nevinen. Morris na to odvětil, že má právo se bránit a že na něj podal trestní oznámení, takže by se měl posuzování jeho případu vzdát. Gallagher mu odpověděl, že se musí soudu podrobit a odpovědět, jinak ho nechá potrestat elektrošokem.

Protože Morris trval na tom, že soudce se musí případu vzdát, nechal Gallagher soudního zřízence trest vykonat. Následně soudce nařídil elektrošoky ještě dvakrát.

Morris měl na noze během procesu bezpečnostní náramek, který je možné legálně použít v případě, že se souzený pokusí utéct, případně někoho u soudu napadnout. Paralyzující náramek v Morrisově případě vydával napětí 50 tisíc voltů.

Morris ve svém odvolání uvedl, že měl strach se k soudu vrátit, aby nedostal další elektrošoky. Odvolací soud se Morrise zastal a nařídil nový proces, neboť při původním řízení byla porušena jeho ústavní práva.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.