Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Soud zamezil vyhošťování cizinců na základě Trumpova příkazu

Svět

  7:44
WASHINGTON - Americký soud v sobotu dočasně zakázal vyhošťování cizinců, kteří již jsou na území Spojených států a vztahuje se na ně migrační výnos nového prezidenta Donalda Trumpa. Soud ochránil před výkonem Trumpova příkazu až několik stovek lidí, které úřady většinou zadržely na letištích s platnými americkými vízy a hrozila jim deportace.

Trump podepisuje příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství. foto: ČTK

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti vzápětí oznámilo, že se rozhodnutí soudu podřídí, ale exekutivní příkaz zůstává v platnosti. V prohlášení zdůraznilo, soudní rozhodnutí se týká pouze lidí na letištích. Tyto osoby podle něj „prošly zesílenou bezpečnostní procedurou“ a nyní čekají na to, zda je úředníci v souladu s imigračními zákony vpustí do Spojených států.

Newyorská soudkyně Ann Donnellyová vyhověla žalobě Americké unie občanských práv (ACLU), která napadla Trumpovo rozhodnutí nevpustit do země lidi z některých muslimských států, kteří jsou již v tranzitním prostoru letišť. Soudní příkaz tyto osoby, jichž jsou podle odhadů ACLU až dvě stovky, chrání před vyhoštěním a zaručuje jim možnost zůstat v USA.

Stovky lidí protestovaly proti Trumpovu migračnímu příkazu

„Popravdě, ani nevíme, jestli bude lidem povoleno nastoupit do letadel. Tento příkaz ochrání ty, kterým bude umožněno stanout na americké půdě,“ přiblížil právník ACLU Lee Gelernt.

Poté, co bylo soudní rozhodnutí oznámeno, propukli lidé shromáždění před soudem v newyorské části Brooklyn v jásot a slavili také lidé demonstrující proti Trumpově výnosu na amerických letištích.

Americké aerolinky začaly po pátečním vydání Trumpova nařízení z letů do USA vylučovat obyvatele Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, jejichž vstup do USA prezident dočasně zakázal. Někteří z těch, co se do USA dostali, byli zadrženi na letištích. Kvůli tomu například před newyorským terminálem J.F.Kennedyho demonstrovalo několik stovek Američanů.

Trump, který zároveň dočasně pozastavil proces přijímání imigrantů do USA, hodlá omezení uvolnit až po zpřísnění prověrek potenciálních přistěhovalců ze zemí, jež Washington považuje za rizikové vzhledem k terorismu. Prezident v sobotu prohlásil, že jeho krok funguje a není namířen proti muslimům.

Co znamená předběžné opatření soudu v New Yorku v jednotlivostech?

  • Kdo je v současnosti na základě vyhlášky zadržován, nesmí být zatím poslán do své vlasti. Platí to pro všechny, kdo mají platné vízum nebo takzvanou zelenou kartu či jsou součástí amerického programu pro uprchlíky nebo jsou jinak úředně oprávněni přijet do USA.
  • Některé části Trumpova výnosu jsou zmrazeny, než se vyjasní detaily. Rozhodnutí soudu naznačuje, že dekret velmi pravděpodobně porušuje americkou ústavu. Objasnit by se to mělo pravděpodobně v únoru.
  • Není jasné, zda všechny zadržené osoby musí být propuštěny na svobodu. Žalobci na tom trvají, ale tento bod zůstává zatím otevřený.
  • Soud rozhodl v New Yorku, ale jeho rozsudek platí celostátně.
  • Soudkyně uložila vládě ve Washingtonu, aby zveřejnila seznam všech zadržených. Pravděpodobně je jich kolem dvou set.
  • Nadále účinná zůstává část výnosu, jenž zakazuje na zatím omezenou dobu příjezdy z určitých zemí. Americká unie občanských práv (ACLU) a další organizace připravují další žaloby, které napadnou i tuto část Trumpova výnosu.

Íránský režisér kvůli Trumpovu zákazu může přijít o Oscary

Trumpův příkaz odsoudili nejen demonstranti či řada politiků Demokratické strany, ale i vedení mnoha technologických firem zaměstnávajících řadu cizinců.

Zákaz vstupu obyvatel některých zemí do USA se může podepsat i na únorovém oscarovém ceremoniálu. Americká filmová akademie má obavy, že íránský oscarový režisér Asghar Farhadi nebude kvůli kroku prezidenta Donalda Trumpa přijet na slavnostní předávání cen do Los Angeles. Informovala o tom agentura AP.

Írán, nebo Skandinávie? Filmové festivaly nabízejí divácké hody

„Jako zastánci filmařů - a lidských práv všech lidí - z celého světa, považujeme za krajně znepokojující, že Asgharu Farhadimu, režiséru íránského oscarového snímku Rozchod Nadera a Simin, může být stejně jako celému štábu letošního nominovaného filmu Klient zakázán vstup do USA kvůli jejich náboženství či zemi původu,“ uvedla v soboru akademie v prohlášení.

Klient je nominován v kategorii nejlepších cizojazyčných filmů, kterou první zmíněné Farhadiho dílo vyhrálo v roce 2013.

Jedna z hereček letošního snímku již uvedla, že bude bojkotovat předávání Oscarů v reakci na Trumpův exekutivní příkaz zamezující Íráncům a obyvatelům šesti dalších zemí cestovat do USA.

Trump vydal nařízení s tím, že podle něho pomůže Spojeným státům předejít teroristickým útokům do doby, než bude zpřísněn systém prověrek potenciálních imigrantů.

Autor: