Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbské premiérce porodila syna lesbická přítelkyně. Je první ženou v čele srbské vlády

Srbské premiérce syna porodila její homosexuální partnerka Milica Djurdjičová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbské premiérce syna porodila její homosexuální partnerka Milica Djurdjičová. | foto: ČTK

PRAHA Srbská premiérka Ana Brnabičová má syna. Porodila jí ho ve středu její homosexuální partnerka Milica Djurdjičová, oznámila bělehradská média, jejichž informaci následně potvrdil kabinet předsedkyně vlády. Brnabičová, které je 43 let, stanula ve funkci premiérky v roce 2017.

Stala se vůbec první ženou v čele srbské vlády a zároveň i prvním srbským premiérem s homosexuální orientací. Zároveň je také jednou ze tří žen, které v novodobé historii očekávaly příchod dítěte při vykonávání funkce předsedkyně vlády. Další byly premiérky Nového Zélandu a Pákistánu.

Podle sdělení premiérčina úřadu porod přítelkyně Brnabičové proběhl v pořádku bez komplikací. Chlapec se jmenuje Igor. On i jeho matka se mají dobře. Brnabičová kvůli této očekávané události odložila středeční plánovanou návštěvu Bruselu, poznamenal v této souvislosti na svém webu list Kurir.

Informace o porodu premiérčiny partnerky, doktorky Milici, jsou zatím vesměs kusé a nezahrnují žádnou zmínku o biologickém otci novorozence. Obě ženy spolu žijí, byť v Srbsku zatím nejsou legalizovány sňatky mezi osobami stejného pohlaví.

Brnabičová získala podnikatelské a manažerské vzdělání ve Spojených státech a v Británii. Je blízkým spojencem srbského prezidenta Aleksandara Vučiče.  Jmenování Brnabičové se v této balkánské zemi s poměrně silným negativním postojem vůči homosexuálním osobám bylo překvapivé.

První těhotná premiérka byla z Pákistánu

První ženou, která byla těhotná a následně porodila dítě během svého působení ve funkci premiérky země, byla v roce 1990 pákistánská předsedkyně vlády Benazir Bhutto. 

Pákistánská premiérka Benazir Bhutto porodila dceru Bakhtawar v roce 1990.

Pákistánská premiérka Benazir Bhutto porodila dceru Bakhtawar v roce 1990.

Nutno však připomenout, že již mnohem dříve v době království či císařství bylo poměrně běžné, aby byla hlava země v době svého vládnutí těhotná. Ve své době to byly například ruská carevna Kateřina Veliká nebo skotská královna Marie Stuartovna.

V únoru roku 2017 oznámila své těhotenství také novozélandská premiérka  Jacinda Ardern, která se ujala funkce ve svých 37 letech. Pro mnohé Novozélanďany to bylo v té době překvapivé prohlášení, pochybovali totiž, zda těhotná Ardernová může vést úřad dostatečně spolehlivě.  „Nejsem první ženou, která bude pracovat a mít dítě. Jsem jako každá jiná pracující těhotná žena,“ vyvrátila tehdy spekulace Ardenová. 

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová porodila holčičku.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová porodila holčičku.

Srbská homosexuální premiérka Ana Brnabičová.
Jacinda Ardern zastává funkci premiérky od roku 2017, v lednu 2018 oznámila...
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...