16. února 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo matky a otce bude rodič číslo 1 a 2. Francie kvůli homosexuálům upravila školní dokumenty

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzský parlament ve středu večer schválil nový školský zákon. Mimo povinnou docházku od tří let prošel oběma komorami i návrh měnící dosavadní školní formuláře pokrokovějším směrem. Namísto kolonek „matka“ a „otec“ se od nového školního roku budou rodiče zapisovat do kolonek „rodič 1“ a „rodič 2“.

Uvedení homosexuálního rodičovství do školského zákona vyvolalo očekávatelné odmítavé reakce ze strany pravicových a extrémně pravicových poslanců. Podle serveru 20 minutes se tak ukázalo, jakou má každý ze zákonodárců představu o společnosti.

Přesto byl dodatek k zákonu nazývaném „za školu plnou důvěry“ v Národním shromáždění schválen hned při prvním čtení i přes nedoporučující stanovisko vlády. Dokonce sám ministr školství Jean-Michel Blanquer a předkladatelka zákona Anne-Christine Langová proti dodatku protestovali.

Zavedení termínů „rodič 1“ a „rodič 2“ do školních formulářů má za cíl „zakotvit v legislativě rodinnou diverzitu dětí“, vysvětlila pro francouzská média autorka dodatku Valérie Petitová z hnutí Vpřed!

„Je to velice dobrá věc, počítá totiž s vývojem rodinných situací ve společnosti,“ uvedl pro média Rodrigo Arenas, viceprezident Federace rodičů žáků. Podobně se pozitivně se k úpravě formulářů staví i Asociace rodin s homosexuálními rodiči. „Umožní to našim rodinám být obsaženým v dokumentech,“ sdělil pro agenturu AFP mluvčí Alexandre Urwicz.

Obává se však, že formulace „rodič 1“ a „rodič 2“ vytvoří nesmyslný pocit „hierarchie v rodičovství“. Sám by byl pro návrh, který by zanechával tři kolonky: matka, otec, zákonný zástupce.

Dehumanizující formulář

Největší povyk kolem celého dodatku způsobily konzervativní asociace. Podle prezidentky organizace Manif pour tous Ludovine de La Rochereové je text „absolutně dehumanizující“, Tugdual Derville z Aliance Vita dodává, že jde o „odmítání občanských práv“.

„Vyzýváme rodiče, aby se odmítli zapisovat do kolonek, které vymazávají jejich identitu a odmítají rozdíly mezi pohlavími,“ sdělil v prohlášení šéf Aliance Vita, která je asociací odmítající homosexuální manželství a potraty.

V rámci zákona měnícího francouzské školství byla mimo tento dodatek přijata také povinná docházka do mateřských škol pro děti od tří let. Tato změna bude platit pro „každé dítě všech pohlaví, ať již je Francouz, nebo cizinec“. Zde například levicové strany požadovaly právo pro každé dítě na vzdělání.

V rámci boje proti chudobě byl také přijat vládní dodatek, který zavádí povinné vzdělávání mladých ve věku 16-18 let. Adolescenti tak od roku 2020 budou muset studovat buď na středních školách nebo v odborných učilištích.

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz