20. srpna 2017 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stalin má mezi Rusy comeback. Obdivují muže, který jim vyhrál druhou světovou

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: RFE/RL // TwitterReprofoto

MOSKVA Zatímco Amerika se za velkého povyku symbolů minulosti snaží zbavit, Rusko je tiše vrací zpět na scénu. I přes přívlastek - masový vrah - má Stalin nejen fanoušky mezi pamětníky, ale jeho obdivovatelé se stále více rekrutují i mezi dorůstající generací.

Rusko není zdaleka jedinou zemí, kde má Stalin sochy. Je ale snad jedinou zemí, kde jich přibývá. Od roku 2012 bylo v Rusku postaveno deset soch Josefa Stalina, jak upozornil historik Pavel Gnilorybov, který spolupracuje s organizací monitorující porušování lidských práv.

Během doby, kterou Stalin strávil ve vedení Sovětského svazu se odhaduje, že v pracovních táborech, na popravištích nebo z hladu zemřelo patnáct až třicet milionů obyvatel.

Přesto má ale Stalin své obdivovatele a není jich málo. Přes všechnu hrůzu, kterou řídil (a kterou Rusko poměrně úspěšně ignoruje - například nedávné osmdesáté výročí od zahájení politických čistek) vybudoval ze SSSR během dvaceti let velmoc, která se dokázala postavit Německu a po dalších padesát let vlastně i Spojeným státům.

Právě tuto stránku si současné Rusko připomíná a vzorem jde prezident Putin, který je sám velký obdivovatel Stalina. V letním seriálu od amerického režiséra Olivera Stonea si stěžoval na „přílišnou démonizaci“ bývalého vůdce.

Podobné názory sdílí rostoucí množství Rusů - podle Levada Center, které se zabývá průzkumy veřejného mínění v Rusku, pociťovalo letos v únoru „obdiv,“ „respekt,“ či „sympatii“ k Stalinovi 46 procent dotázaných. Oproti roku 2012 také o 12 procent kleslo množství lidí, kteří si myslí, že Stalinovy represe byly zločin.

Lidovky.cz

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz