Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zadržela podezřelého ze střelby v Chicagu. V průvodu zemřelo šest lidí

Svět

  19:02aktualizováno  5. července 7:18
Policisté v Highland Park na předměstí Chicaga vypátrali 22letého muže podezřelého z toho, že zastřelil šest lidí při průvodu k pondělnímu Dni nezávislosti. Podle agentury AP to oznámil velitel místní policie. Muž je v zadržovací vazbě. Zranění utrpělo nejméně pětadvacet lidí.

Policie v Highland Park již dříve uvedla, že podezřelý se jmenuje Robert E. Crimo III.

Agentura Reuters napsala, že pondělní průvod, který měl být občanským výrazem vlastenectví, se kvůli řádění střelce útočícího ze střechy pro mnoho rodin zvrhl v chaos. Na průvod se přišly podívat stovky rodin, mezi nimi rodiče s dětmi v kočárcích nebo na kolech.

Podezřelý policii několik hodin po útoku unikal. AP uvádí, že policisté odmítli zveřejnit, na základě čeho Crima identifikovali jako podezřelého. Později obklíčili jeho dům. Policie už dříve uvedla, že zajistila pachatelovu pušku a sdělila také to, že jednou z jeho obětí je Mexičan.

Policie dříve požádala občany, aby jí poskytli své záběry z průvodu, které by mohly vést k dopadení pachatele. „Prosíme všechny majitele obchodů v okolí, aby prohlédli své záznamy z bezpečnostních kamer. I když na nich nebude nic, co by přímo ukazovala na pachatele, budeme velmi rádi, pokud nám je poskytnou k nahlédnutí,“ uvedl Chris Covelli z policejního krizového štábu Lake County.

Průvod ve městě Highland Park na předměstí Chicaga byl náhle zastaven, když se asi deset minut po jeho začátku ozvala střelba a stovky lidí utíkaly do bezpečí, popisuje události list Chicago Sun-Times.

„Všichni utíkali, schovávali se a křičeli,“ řekla digitální producentka CBS 2 Elyssa Kaufmanová, která byla v průvodu. „Slyšel jsem dvacet až pětadvacet výstřelů,“ cituje jednoho ze svědků CNN. Údajně viděl jednoho zakrváceného člověka ležet na zemi.

Střelec zaútočil na trase průvodu, kde se lidé sešli už dříve během dne, aby si zajistili místa s dobrým výhledem. Při střelbě se ale - někteří z nich viditelně zakrvácení - ve zmatku rozprchli. Zůstaly po nich věci, které svědčí o tom, že jejich běžný den cosi náhle narušilo: z půlky snědený sáček chipsů, na trávníků rozsypané čokoládové sušenky, ztracená dětská kšiltovka.

Součástí oslav 4. července měl být slavnostní průvod, vystoupení kapel a místních komunit. Průvod měl začít v deset hodin na křižovatce ulic Laurel a St. Johns Avenues a měl se vydat na sever po St. Johns Avenue a poté na západ po Central Avenue a pokračovat do Sunset Parku, uvedlo město.

Agentura AP pondělní útok označuje za jeden z těch, které se dotýkají rituálů spojovaných se životy Američanů. Střelci v uplynulých měsících zabíjeli ve školách, v supermarketech, v kostelích. „Je zničující, že oslavu Ameriky zmařil jedinečně americký mor,“ řekl J. B. Pritzker, guvernér státu Illinois, kde Highland Park leží.

Střelba ve Filadelfii

Nešlo o jediný incident spojený s oslavami amerického Dne nezávislosti. Ve Filadelfii byli postřeleni dva policisté, kteří v centru města dohlíželi na bezpečnost lidí při koncertu a ohňostroji při příležitosti svátku 4. července. Po pachateli policie pátrá. Když lidé zaslechli výstřely, rozprchli se pryč a policie řekla lidem v okolních domech, aby se v nich ukryli. Dva zranění policisté jsou ve stabilizovaném stavu.

Americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill po pondělních událostech z Highland Park uvedli, že jsou šokováni „nesmyslným násilím spáchaným zbraní, které na letošní Den nezávislosti znovu rozselo smutek mezi Američany“.

Šéf americké administrativy nedávno podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní. Agentura Reuters ho označila za nejvýznamnější normu v této oblasti za posledních 30 let, i když žádné převratné změny nepřináší. Biden v pondělí proto řekl, že je potřeba udělat více. „Boj proti epidemii, jakou je násilí způsobené střelnými zbraněmi, nevzdám,“ prohlásil šéf Bílého domu.

Autoři: , ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat