15. března 2019 16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Studijní pobyty ohrožené brexitem. Školy zatím žádná opatření neplánují

S brexitem by se pravděpodobně změnily výrazně i podmínky pro zahraniční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S brexitem by se pravděpodobně změnily výrazně i podmínky pro zahraniční... | foto: Reprofoto

Hradec Králové Dopad brexitu na studijní pobyty ve Velké Británii by mohl být pro školy i studenty komplikací, uvedli to zástupci škol v Královéhradeckém kraji. Jen někteří z nich ale mají z brexitu obavy a školy v kraji zatím nechystají žádná opatření. O podobě brexitu totiž dosud nepadlo rozhodující slovo a o dopadech na školství se zatím jen spekuluje. Studijní pobyty v Británii jsou mezi studenty v Královéhradeckém kraji oblíbené a zájem o ně neklesá.

Ředitel královéhradeckého Gymnázia J. K Tyla Matěj Ondřej Havel sdělil, že bude záležet na tom, jak nakonec brexit dopadne. „Z naší školy jezdíme se studenty do Británie na jazykové pobyty dokonce dvakrát ročně. Pochopitelně tu je jistá obava, jak brexit dopadne, jestli zájezdy budeme vůbec uskutečňovat, a pokud ano, tak za jakých podmínek. To je věc, která nás trošku straší, nazval bych to mírnými obavami,“ řekl.

S brexitem by se pravděpodobně snížily granty

Většina studentů vyráží do Britanie v rámci programu Erasmus, hodně pobytů se uskutečňuje i formou poznávacích zájezdů. Každý rok v rámci programu Erasmus vyjede z Česka do Velké Británie přibližně 600 vysokoškolských studentů, 700 středoškoláků či 200 učitelů. Zástupci škol v Královéhradeckém kraji upozornili v souvislosti s brexitem na možnost zdražení studijních pobytů. „Komunikace v rámci evropských grantů nebo evropských peněz, které lze na to získat, by kvůli brexitu pravděpodobně odpadla. Takže v tomto směru existuje nejistota,“ uvedl Havel.

Univerzita Hradec Králové (UHK) má v současnosti ve Velké Británii na studijních pobytech v rámci Erasmu tři studenty. Podle mluvčího univerzity Jakuba Nováka nemá škola s britskými univerzitami rozsáhlé vazby. Díky Erasmu jezdí do Británie ročně maximálně deset studentů. Výměnné studium se na UHK totiž soustřeďuje hlavně na regiony Asie, Afriky, Latinské Ameriky a kontinentální Evropy.

Přesto dění kolem odchodu Británie z EU vnímá UHK jako nepřehledné a pro univerzitu nepříjemné. „Věříme, že vědecká spolupráce v tomto ohledu nebude nijak narušena. Věříme ujištěním kabinetu premiérky Theresy Mayové, která se nechala několikrát slyšet, že odchod Velké Británie z EU neohrozí spolupráci mezi kontinentální a ostrovní Evropou na poli vědy, výzkumu a studia,“ řekl Novák.

08.března 2019 v 21:00, příspěvek archivován: 15.března 2019 v 16:34

We've said it before and we'll say it again. Erasmus has to stay! #Brexit https://t.co/XuEVUK8WCT

Doufá, že případné náklady na výměnný pobyt či stáž studentů UHK stále pokryjí programy typu Erasmus. „Stejně tak věříme, že při nejhorší možné variantě takzvaného no deal brexitu najde britská vláda finanční prostředky pro financování této spolupráce z britské strany,“ dodal Novák.

Spojené království by mělo Evropskou unii opustit 29. března. Pokud by Londýn požádal o odklad, což je jedna z možných variant dalšího vývoje, musí s ním souhlasit všech zbylých 27 členských zemí EU včetně Česka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz