130 let
Erika Steinbachová, prezidentka Svazu vyhnanců (BdV) na federální úrovni

Erika Steinbachová, prezidentka Svazu vyhnanců (BdV) na federální úrovni | foto: Reuters

Sudetští Němci prosazují do nadace kontroverzní Steinbachovou

Svět
  •   16:33
BERLÍN - Šéfka německého Svazu vyhnanců (BdV) Erika Steinbachová by ráda usedla v radě nadace chystaného centra vysídlenců. Kontroverzní političku do rady prosazovali sudetští Němci už před měsíci. Proti jejímu jmenování se ale zvedl odpor.

Hlasité protesty přicházely z Polska i z tehdy ještě vládní sociální demokracie. Německá vláda obsazení nadační rady bez Steinbachové schválila v dubnu.

Výstavní a dokumentační středisko vysídlenců má připomínat osudy lidí, kteří museli ve 20. století nuceně opustit domovy, tedy i osudy Němců odsunutých po válce z českého a polského území. Česko se k projektu, který schválila německá vláda i parlament, staví odmítavě. ČR a Polsko už dříve vyslovily obavy, aby centrum nepřipomínalo hlavně německé oběti válečných a poválečných událostí, a vinu Němců tak nezmenšovalo.

Erika Steinbachová

Češi pod německým panstvím takřka netrpěli.

BdV má v nadační radě tři křesla. Jedno nechal na protest proti odporu, který se proti Steinbachové dříve zvedl, neobsazené. Šéfka BdV by toto místo nyní ráda získala. Už před pár měsíci se nechala slyšet, že by v radě ráda po volbách, až se změní vláda, usedla. Proti její účasti se tehdy postavili sociální demokraté, kteří jsou nyní ale v opozici. Předsednictvo svazu se v příštích dnech poradí o postupu.

Steinbachová vadí i Polsku. Jedním z jeho důvodů je to, že tato politička vládní křesťanskodemokratické unie (CDU) nepatří k vysídlencům. Narodila se v roce 1943 v Polsku v rodině německého okupačního důstojníka. Šéfka BdV vystupuje proti zákonům o vyvlastnění a odsunu. V minulosti popudila i české politiky. V roce 1998 například řekla, že Češi "pod německým panstvím takřka netrpěli". V lednu 1997 jako poslankyně hlasovala proti mezistátní česko-německé deklaraci.

Nový německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ve Varšavě ujišťoval, že Steinbachová v radě neusedne. "Chceme, aby to byl projekt (centrum), který naše země k sobě přiblíží, aby to byl přínos ke smíření," uvedl. Steinbachová s jeho slovy nesouhlasí. "Německý diplomat se mýlí, když věří, že se dobré vztahy a důvěra s dalšími zeměmi dají koupit za oběť na vrub vlastních občanů nebo organizací," řekla listu Bild am Sonntag.

Polský zmocněnec pro Německo Wladyslaw Bartoszewski vyzval k dodržení dohody obou vlád, podle níž prý obě země budou od projektu "germanofoby či polonofoby" držet dál.

Autor: ČTK