Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. září 2019 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit o míru na Donbasu se uspořádá v Paříži, na datu se Moskva s Kyjevem ještě neshodla

Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Volodomyrem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Volodomyrem... | foto: ČTK/AP

Kyjev/Moskva  Summit normandské skupiny o míru na východě Ukrajiny by se měl uskutečnit koncem září. V Kyjevě to v pátek prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Možné konání summitu „za určitých podmínek“ potvrdil v pátek i Kreml s tím, že termínem je říjen. Schůzka by měla být v Paříži. Normandská skupina sdružuje Francii, Německo, Ukrajinu a Rusko.

Normandská skupina vznikla před třemi lety s cílem ukončit válku na Donbasu, kde od začátku konfliktu mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci zahynulo přes 13 000 lidí. Naděje na nové produktivní setkání skupiny posílila nedávná výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem.

Zelenskyj v pátek řekl, že summit normandské skupiny by mohl přispět k vypracování mírového programu, který by obsahoval přesně formulované kroky budoucích opatření a závazný harmonogram. Prohlásil, že Donbas by se neměl stát novým Podněstřím, tedy separatistickým regionem s dlouholetou přítomností ruských vojáků.

Kremelský mluvčí Jurij Ušakov v pátek prohlásil, že summit normandské skupiny by se mohl uskutečnit v říjnu v Paříži, datum prý bude stanoveno ve druhé polovině září. „Rusko je k summitu připraveno, ale nezbytné je splnění tří podmínek, a to i ze strany Kyjeva,“ řekl poradce.

O datu se rozhodne ke konci září

Podle Ušakova by se na Ukrajině měly oddělit jednotky bojující na frontové linii, mělo by být dosaženo dohody o zvláštním statusu povstaleckých zón a mělo by být předběžně domluveno, jaké výsledky normandský summit bude mít. O prvních dvou požadavcích se zmiňují už minské mírové dohody z roku 2015, jejich realizace ale zůstala z velké části na papíře.

Zelenskyj prohlásil, že by se během září měl setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Vyslovil se pro zachování protiruských sankcí, vyhlášených v USA a v Evropské unii v roce 2014 po ruské anexi Krymu a proruské vzpouře na Donbasu. „Je to svým způsobem daň ve prospěch míru, a dokud ho nebude dosaženo, musí zůstat,“ prohlásil Zelenskyj.

Pokud jde o Krym, má Zelenskyj plány, jak ruskou anexi ukončit. Veřejně ale o nich nechtěl hovořit.

ČTK

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.