21. června 2019 14:08, aktualizováno  14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na ‚rozvodové smlouvě‘ s Británií se nic měnit nebude, vzkázali lídři EU. Divoký brexit si ale nepřejí

Theresa Mayová na jednání v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theresa Mayová na jednání v Bruselu. | foto: AP Photo

Brusel Jen stručně se v pátek šéfové států a vlád 27 ostatních zemí Evropské unie na bruselském summitu věnovali problematice odchodu Británie z EU. Do Londýna, kde vrcholí zápas o vedení konzervativní strany a křeslo britského premiéra po končící Therese Mayové, opět vzkázali, že nehodlají znovu vyjednávat o již domluveném textu „rozvodové smlouvy“. Dokument, který navzdory naléhání Mayové opakovaně neschválila britská Dolní sněmovna, upravuje okolnosti britského odchodu, nyní po odkladech předpokládanému ke konci října.

„Nebyla to velká součást našeho pátečního jednání, ale pochopitelně jsme dali jasně najevo, že si s nově vybraným britským ministerským předsedou přejeme velmi dobře spolupracovat. Ale také jsme opět zdůraznili, že dohoda o britském odchodu už byla dojednána,“ řekla novinářům německá kancléřka Angela Merkelová. Unie se podle ní chce ale vyhnout divokému brexitu, tedy brexitu bez dohody.

Český premiér Andrej Babiš na jednání světových špiček v Bruselu.
Končící britská premiérka Theresa Mayová na summitu lídrů EU v Bruselu.

Britští konzervativci ve čtvrtek výběr nového šéfa vlády zúžili na souboj mezi někdejším ministrem zahraničí Borisem Johnsonem a nynějším šéfem britské diplomacie Jeremy Huntem. Konečné rozhodnutí bude mít asi 160 000 členů vládní strany: výsledky jejich korespondenčního hlasování mají být oznámeny v týdnu od 22. července.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl v pátek ještě stručnější. „Nic nového se nestalo. Jednomyslně jsme zopakovali, že nové vyjednávání dohody o vystoupení nebude,“ prohlásil. Právě o vyjednání lepší dohody s Bruselem ovšem opakovaně mluví horký favorit pro premiérskou funkci Johnson.

Šéf summitů EU Donald Tusk zdůraznil, že sedmadvacítka je připravena spolupracovat s každým novým šéfem britské vlády. „Chceme mít se Spojeným královstvím co nejtěsnější vztahy. Jsme otevřeni jednáním pokud jde o text deklarace o budoucnosti vzájemných vztahů mezi Británií a EU, pokud se bude pozice Spojeného království vyvíjet,“ řekl.

Tusk připomněl, že sedmadvacítka nyní čeká na to, kdo bude novým premiérem - a EU podle něj musí být trpělivá. „Možná celý ten proces kolem brexitu bude o něco zajímavější, kvůli určitým personálním rozhodnutím v Londýně, ale naše pozice se nijak nemění,“ podotkl.

Pro předsedu české vlády Andreje Babiše je překvapivé, že britský parlament v nynější situaci neplánuje žádná jednání mezi koncem července a zářím. Nadále si Babiš ale myslí, že k brexitu možná nakonec vůbec nedojde.

Prezidenti a premiéři byli v pátek podle Tuska informováni o stavu příprav EU27 na situaci, kdy Británie z evropského bloku na konci října odejde bez toho, že by britský parlament text dohody o vystoupení potvrdil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!