Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svou ‚smrt‘ sledoval na televizi v márnici. Babčenko měl na sobě prasečí krev a mejkap

Svět

  16:30aktualizováno  17:08
KYJEV - Den po senzačním odhalení fingované vraždy novináře Arkadije Babčenka se na veřejnost dostávají střípky příběhu, který šokoval svět. Babčenko, který se o plánu dozvěděl měsíc předem, musel například použít prasečí krev a nechat se profesionálně nalíčit.

Babčenko promluvil o detailech své fingované vraždy. foto: Reuters

Babčenko ve čtvrtek odpovídal na dotazy při tiskové konferenci v Kyjevě. Prozradil také, že v osudnou noc byl vezen sanitkou, jejíž posádka o celém plánu věděla. 

Když dorazil údajně mrtvý Babčenko do márnice, převlékl se a posadil se před televizi, kde v přímém přenosu sledoval, jak se svět dozvídá o jeho údajné smrti. O celé operaci Babčenko říká, že nemá důkazy o tom, že by celá jeho fingovaná smrt byla jen provokací ukrajinské tajné služby.

„Jakmile se za mnou zavřely dvěře márnice, byl jsem znovuzrozený,“ řekl novinář. „Potom jsem se díval na zprávy a viděl, jak jsem byl skvělý chlap,“ zažertoval v narážce na vzpomínkové medailonky, kterými mu všemožná média vzdávala hold.

‚Nechtěl jsem skončit jako Skripal‘

Novinář Babčenko je naživu, Ukrajinci předstírali vraždu, aby chytili ‚vraha‘. Chtělo ho zabít Rusko, tvrdí

A proč do toho vlastně šel? „Nechtěl jsem skončit jako Skripal,“ řekl Babčenko novinářům. Podle něj byla jeho první reakce touha se zabalit a „zmizet na Severní pól“. Pak si ale prý uvědomil, že i Skripal se snažil skrýt a nedopadlo to pro něj příliš dobře.

Odpověděl i na kritické hlasy, které poukazovaly na pochybnost celé operace. „Každý, kdo tvrdí, že to podkopává důvěru v žurnalisty, ať si zodpoví toto: Co byste na mém místě dělali vy, kdyby za vámi přišli a řekli vám, že je na vás vypsaná odměna?“ vysvětlit svůj postoj ruský disident.

Podle vlastních slov Babčenko zprvu pochyboval, že by mohl být skutečně terčem pokusu o vraždu, informován o tom byl poprvé svými zdroji už v roce 2017. Jeho první myšlenky prý směřovaly k touze přežít a ochránit svou rodinu. Nyní má novinář žít na dobře střeženém místě.

V nejbližších dnech se prý plánuje hlavně dobře vyspat. „Možná se i opiju a probudím se za dva až tři dny,“ prohlásil Babčenko.

V Česku jsem o pobyt žádal, ohradil se Babčenko

Podle agentury Unian se Babčenko na tiskové konferenci mimo jiné rovněž ohradil proti tvrzení českého ministerstva vnitra, že nežádal o žádnou formu trvalého nebo přechodného pobytu v Česku. V této souvislosti přitom potvrdil, že nejdřív byl v Praze. 

Arkadij Babčenko

„Rok jsme se snažili dostat u nich povolení k pobytu... Přes nizozemské velvyslanectví jsme se pokusili dostat povolení k pobytu, na což mi odpověděli, že dokumenty mohu podat pouze v Moskvě,“ citovala agentura novináře.

České ministerstvo ale na svém stanovisku trvá. „Žádost o pobyt se dle zákona podává v zemi, ze které žadatel pochází či ve které dlouhodobě pobývá. Ministerstvo vnitra na těchto skutečnostech nemá právo nic měnit,“ reagovalo přes twitter na dnešní Babčenkovy námitky.

O operaci věděli jen nejbližší příbuzní

Jeho žena, které říká Oleška, byla podle jeho slov ještě den před vraždou v Rusku, poté se vrátila do Kyjeva. Ruský novinář se své ženě omluvil hned v prvních větách své středeční tiskové konference, na které odhalil, že jeho smrt byla pouze konstrukcí tajné služby. O celé operaci měli vědět pouze novinářovi nejbližší příbuzní.

Na YouTube už visí i video ze zadržení muže, který měl za Babčenkovu vraždu zaplatit.

Fotka údajně zastřeleného Babčenka se dostala do internetového prostoru poměrně brzo. Během středy fotku tweetoval i český europoslanec Jaromír Štětina.

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat