Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teroristé chtěli o Vánocích odpálit Big Ben a další významná místa

Svět

  10:01
LONDÝN - Devět mužů bylo ve Velké Británii obviněno ze spiknutí s cílem provést sérii pumových útoků. Gang podle britské policie zřejmě plánoval útoky na některá významná místa v Londýně.

Teroristé plánovali zaútočit na několik známých lokalit v britské metropoli. foto: Reuters

Podle policie muži plánovali zaútočit na šest lokalit, včetně burzy, úřadu londýnského starosty a amerického velvyslanectví. Obvinění si také obhlíželi obří vyhlídkové kolo zvané Londýnské oko, slavnou věž s hodinami a zvonem Big Ben, Westminsterské opatství a sídlo scientologické církve.

Devět obviněných mužů ve věku od 19 do 28 let patří ke skupině 12 osob, které policie zatkla 20. prosince při rozsáhlé protiteroristické operaci. Tři zadržení byli propuštěni bez obvinění, upřesnila policie.

Kromě z přípravy pumových atentátů bylo devět mužů obviněno z přípravy teroristických činů, shromažďování materiálů souvisejících s terorismem, průzkumných operací a zkoušení zápalných látek.

Britské úřady v minulých měsících varovaly, že je velmi pravděpodobný další teroristický útok v Británii. V zemi platí zvýšená bezpečnostní opatření od léta 2005, kdy se čtyři britští muslimové vyhodili do povětří v Londýně ve třech vlacích metra a v autobuse. Útoky připravily o život 52 lidí a stovky dalších osob zranily.

Obvinění muži původem z Bangladéše plánovali zaútočit na známá místa v britské metropoli.

Od té doby uskutečnily britské bezpečnostní síly řadu operací podobných té, při které bylo minulý týden zatčeno zmíněných 12 mužů. Jen za loňský rok bylo v zemi kvůli podezření z terorismu zadrženo 173 lidí. Obžalováno bylo ale jen 52 z nich. Policie také stále namátkově kontroluje lidi na ulicích. Loni jich tak bylo zkontrolováno přes sto tisíc.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat