Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thatcherová dál rozděluje Británii, deníky zakazují diskuze pod články

Svět

  16:47aktualizováno  20:09
LONDÝN - Margaret Thatcherová sice byla na jednu stranu ikonou konzervativců celé západní Evropy, na straně druhé jí nemohli přijít na jméno nejenom komunisté ve východním bloku, ale ani velká část britské veřejnosti.

Margaret Thatcherová odpovídá novináři na otázku na půdě OSN. foto: ČTK

Negativní vzpomínky části veřejnosti na Železnou lady neskončily ani její smrtí. Například on line verze britského pravicového deníku The Telegraph uzavřela diskuzi pod články o smrti Margaret Thatcherové, protože se příspěvky jen hemžily urážkami a vulgaritami.

Není možné diskutovat ani pod články liberálních listů The Guardian a The Independent.

Na stránkách bulvárního deníku The Daily Mail, jenž diskuzi naopak povolil, však nejnovější komentáře vyznívají spíše pozitivně. Mezi nejhůře hodnocené komentáře patří pak například příspěvek čtenáře, jenž doufá, "že historie prokáže, že to byla nejhorší premiérka".

Na webu se objevila i speciální stránka oslavující smrt expremiérky. Hashtag na Twitteru #nowthatchersdead láme rekordy, obsah si však mnoho lidí vyložilo tak, že namísto političky zemřela populární zpěvačka Cher.

Rozdělení jsou i politici

Nevlídné poznámky zazněly i na britské politické scéně, zejména v její levicové části. Bývalý šéf labouristů Tony Blair roli Thatcherové v britské politice ocenil, "i když s některými kroky lze důrazně nesouhlasit". Pro nynějšího vůdce strany Eda Millibanda expremiérka navždy zůstane "kontroverzní figurou," jejíž smrt nevyvolává jen lítost.

Ještě tvrdší slova měl pro Thatcherovou David Hopper, manažer britských hornických odborů. "Pozvedám svou číši. Dnes je skvělý den, jsem nadšen," řekl agentuře AFP. "Je to jeden z nejlepších dnů mého života," dodal. Právě odbory byly v polovině 80. let hlavním soupeřem Thatcherové, která s nimi v letech 1984-85 vyhrála nejeden zápas.

Žádná slova uznání nemá pro Thatcherovou ani politický aktivista Peter Tatchell, ochránce práv homosexuálů a bojovník za lepší životní prostředí. "Je mi jí líto jako člověka. Ona sama ale neprojevila žádnou lítost ve vztahu k obětem své tvrdé a nemilosrdné politiky," poznamenal.

Co Britům nejvíc vadí?

V 80. letech si znepřátelila velkou část veřejnosti, protože zavírala ekonomicky neperspektivní doly. Zaujímala nekompromisní postoje proti odborům a rozháněla demonstrace na jejich podporu. Známý byl také její tvrdý postoj vůči teroristické orgranizaci IRA.

Autoři: , ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat