130 let

Premiér Topolánek a ministr zahraničí Schwarzenberg po podpisu unijní smlouvy. | foto: AFP

Topolánek: 'Radostně jsme jásali'

Evropa
  •   21:23
BRUSEL - Po příletu z Lisabonu, kde spolu s dalšími evropskými státníky podepsal novou unijní smlouvu, český premiér Mirek Topolánek v Bruselu mírnil optimismus, který po podpisech zavládl mezi některými politiky. Největší přínos eurosmlouvy vidí premiér v tom, že "od toho již bude pokoj" a ani slavnostní podpisový ceremoniál na něj příliš dojem neudělal.
"Myslím si, že to nebude tak snadné, jak třeba signalizuje (slovenský premiér) Robert Fico," odpověděl Topolánek na otázku, jak bude probíhat ratifikace dokumentu, který je nástupcem odmítnuté euroústavy.

K definitivní platnosti Lisabonské smlouvy je třeba souhlas všech 27 členských států Evropské unie. Dnešní podpisy státníků zdaleka nestačí.
Podle Topolánka může být problém především s naplněním charty základních práv, na kterou smlouva odkazuje a jež je nově právně závazná. "Uvidíme co k tomu řekne ústavní soud," dodal premiér.

Smlouvu chtějí u českého ústavního soudu nechat přezkoumat zástupci poslaneckého i senátorského klubu za Topolánkovu ODS. Mělo by se tak stát ještě před tím, než o ní bude rozhodovat parlament. V praxi to znamená, že český parlament nemusí dokument schvalovat v nejbližších měsících a jeho ratifikace se teoreticky může protáhnout na neurčito.

V minulosti se objevily spekulace, že dokument před českým soudem nemá skončit jen kvůli případné kolizi s českým právním systémem. Češi prý takto hrají i o čas, neboť nemají zájem na rychlé ratifikaci. Pokud by totiž smlouva začala platit "příliš brzy", mohlo by to ohrozit české předsednictví v Evropské unii, které je naplánováno na první pololetí 2009.

Lisabonská smlouva počítá s tím, že premiéra členského státu, který předsedá Evropské radě během předsednictví své země, nahradí stálý předseda. České předsednictví by tak z pohledu dosavadní praxe nemuselo být vnímáno jako plnohodnotné.

Podle Topolánka je největší přínos nástupce zamítnuté euroústavy především v tom, "že od něj již bude pokoj". Příliš ho zřejmě neohromil ani podpisový ceremoniál, který Portugalci pojali ve velkém stylu. "Byli jsme ozářeni evropským sluncem a za zvuku Ódy na radost jsme radostně jásali," doplnil ironicky.
Autor: Lidovky.cz