Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tradiční půlnoční mše ve Svatopetrské katedrále se nesla v komorním duchu. Papež na ní vyzval k pomoci chudým

Papež František na půlnoční mši ve Svatopetrské katedrále. foto: Reuters

Vatikán - Papež František vyzval na půlnoční mši ve Svatopetrském chrámě k pomoci chudým a připomněl, že sám Ježíš se narodil jako chudý vyděděnec. Letošní bohoslužba byla kvůli koronavirovým omezením komornější - účastnilo se jí včetně hloučku kardinálů a biskupů méně než sto lidí - a konala se dříve. Informuje o tom agentura Reuters. Podobný ráz měla i půlnoční mše v betlémském chrámu Narození Páně.
  21:33aktualizováno  25. prosince 6:45

Půlnoční vánoční mše se obvykle slouží v hlavní chrámové lodi za účasti až 10 000 lidí, přítomni bývají členové diplomatického sboru téměř 200 zemí. Tentokrát se věřící vměstnali do zadní části svatostánku. Obřad začal o dvě hodiny dříve, aby se po jeho skončení stihli vrátit domů před 22:00 SEČ, odkdy platí zákaz vycházení.

Papež František na půlnoční mši ve Svatopetrské katedrále.
Papež František na půlnoční mši ve Svatopetrské katedrále.

Papež František ve Vatikánu jmenoval 13 nových kardinálů. Poprvé se jím stal Afroameričan

František řekl, že Vánoce by měly každého přimět, aby přemýšlel o „naší nespravedlnosti vůči tolika našim bratrům a sestrám“, místo aby hověl „naši nekonečné touze po majetku“ a po pomíjivém potěšení. „Bůh mezi nás přišel v chudobě a v nouzi, aby nám řekl, že když budeme sloužit chudým, prokážeme tak lásku k němu,“ řekl 84letý papež, který  odsloužil svou osmou vánoční mši.

V pátek pronese hlava katolické církve tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). Výjimečně tak učiní uvnitř Apoštolského paláce, aby se s ohledem na pandemii zabránilo srocení davů věřících. Toto požehnání papežové pronášejí vždy na Boží hod vánoční a velikonoční.

Všechny akce s účastí papeže mezi 24. prosincem a 6. lednem se konají v interiérech s malou nebo žádnou účastí veřejnosti a živě se přenášejí na internetu a v televizi. Italové smějí v těchto dnech vycházet jen do práce, k lékaři nebo za nutnými pochůzkami.

V Betlémě, kde se podle křesťanské věrouky před více než 2000 lety narodil Ježíš Kristus, se půlnoční mše konala jen pro úzký okruh pozvaných. Letos z obavy před covidovou nákazou nepřijel ani předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Jeho videoposelství se promítalo na zeď.

Jednotlivé věřící od sebe oddělovaly pravidelně umístěné kusy papíru v lavicích. Příchozí včetně americké velvyslankyně při OSN Kelly Craftové a její ochranky měli roušky. „Nemůžete si potřást rukou, ale můžete si navzájem popřát mír,“ řekl účastníkům bohoslužby ve chvíli, kdy by jinak nastalo tradiční objímání sousedů v lavicích, římskokatolický administrátor jeruzalémského patriarchátu Pierbattista Pizzaballa.

Autor: