Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump pandemii od počátku podceňoval a nedodržoval doporučení. Studie ho označuje za hlavní motor dezinformací

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Washington/Praha - Americký prezident Donald Trump, který je od pátku v karanténě kvůli pozitivnímu testu na koronavirus, pandemii covidu-19 dlouho podceňoval, vyhýbal se nošení roušky, propagoval problematický lék a pořádal velké předvolební mítinky, na kterých mnozí neměli roušky, navzdory doporučení zdravotníků.
  18:29

Trumpův přístup k pandemii covidu-19, která v samotných Spojených státech zabila víc jak 200 000 lidí, si vysloužil kritiku. Kvůli pandemii koronaviru Trump také často útočí na Čínu, která podle něj nese za jeho rozšíření odpovědnost. 

Donald Trump byl pravděpodobně nejvýraznější hnací silou takzvané infodemie, tedy vlny dezinformací souvisejících s pandemií covidu-19. Takový závěr předkládá čerstvá studie výzkumníků z americké Cornellovy univerzity, o níž ve středu informoval deník The New York Times (NYT). Zmínky o Trumpovi podle autorů v tradičních médiích tvořily zdaleka největší část „dezinformační konverzace“.

Biden má být hned otestován kvůli debatě s nakaženým Trumpem, říká expert. Viceprezident Pence je negativní

Čtyřčlenný tým analyzoval soubor více než 38 milionů anglických zpravodajských textů publikovaných v prvních pěti měsících roku zavedenými médii z celého světa. Dezinformace se údajně v jisté podobě objevily v 1,1 milionu z těchto článků, přičemž jen asi v 16 procentech případů se jednalo o materiály vytvořené výlučně za účelem konfrontace závadné informace s fakty.

„Z dat je zřejmé, že zmínky o prezidentu Trumpovi v kontextu dezinformací o covidu-19 tvoří zdaleka největší samostatnou složku infodemie. Zmínky o Trumpovi tvořily 37,9 procenta celkové infodemie, s výrazným náskokem na (kategorii) ‚zázračných léků‘, která tvořila 26,4 procenta,“ tvrdí autoři studie.

Výběr činů či výroků prezidenta USA v souvislosti s covidem-19:

  • „Máme to zcela pod kontrolou. Jde o jednoho člověka, který přicestoval z Číny, a máme to pod kontrolou. Bude to v pořádku,“ prohlásil Trump letos v lednu. U prvního člověka v USA byl diagnostikován nový typ koronaviru 21. ledna v Seattlu, na konci ledna USA kvůli epidemii vyhlásily stav zdravotní nouze.
  • „Prostě zmizí. Jednoho den, jako zázrakem, ten virus zmizí,“ komentoval situaci v únoru. Na konci měsíce prohlásil, že riziko, kterému USA čelí v souvislosti s epidemií koronaviru, je i nadále velice nízké. Dva dny nato zemřel v USA první člověk na covid-19.

K Putinovi dezinfekčním tunelem. Šéfa Kremlu chrání ‚bezvirová bublina‘

  • V březnu schválil americký Senát rekordní balík na podporu ekonomiky s hodnotou stimulačních opatření ve výši 2,2 bilionu dolarů (50,4 bilionu korun). Pomoc poté schválila i Sněmovna a Trump ho podepsal.
  • „Vždycky jsem bral čínský virus velmi vážně a od začátku jsem odvedl velmi dobou práci, včetně včasného rozhodnutí uzavřít hranici s Čínou - navzdory mínění téměř všech,“ napsal Trump v polovině března ve svém tweetu.
  • Počátkem dubna doporučilo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí Američanům, aby pomohli omezit šíření viru používáním látkových roušek. Trump ale dodal, že zakrývání obličeje není povinné, a naznačil, že on sám to dělat nebude. Roušku si sám poprvé veřejně nasadil v polovině července a její užitečnost veřejně uznal o několik dní později.
  • V dubnu také Trump oznámil, že v USA přijde v souvislosti s pandemií o život výrazně méně než původně předpokládaných 100 000 lidí.
  • V tomto měsíci se také vyhrotily vztahy Spojených států ke Světové zdravotnické organizaci (WHO). Trump přikázal dočasně přerušit financování WHO a koncem května pak oznámil, že USA ukončují s organizací spolupráci, protože je pod vlivem Číny. Nedlouho předtím USA vyzvaly WHO, aby okamžitě začala pracovat na vyšetřování původu koronaviru a toho, jakým způsobem organizace zareagovala na pandemii. V červenci USA WHO oficiálně opustily.
  • V polovině června bylo v USA zakázáno používání antimalarika hydroxychlorochin při léčení covidu-19, které Trump dlouho vyzdvihoval. Jeho testování dokonce WHO z bezpečnostních důvodů dočasně zastavilo. Trump používání preparátu hydroxychlorochin znovu podpořil v červenci, navzdory varování Amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), že přípravek může způsobit srdeční potíže.
  • V polovině září uspořádal Trump předvolební mítink v uzavřeném prostoru, navzdory varování zdravotnických expertů ohledně vysokého rizika šíření covidu-19 při velkém množství lidí uvnitř budov. Stalo se tak v průmyslové hala ve státě Nevada, kde navíc platí zákaz velkých společenských akcí. Účastníci seděli těsně vedle sebe a mnozí neměli roušku. Trumpův mítink porušil nařízení státu Nevada, které omezuje účast na akcích pod střechou i pod širým nebem na 50 osob. Demokratický guvernér Nevady Steve Sisolak prohlásil, že Trump „svými lehkomyslnými, sobeckými akcemi ohrožuje životy lidí v Nevadě“.
  • Ve virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN 22. září Trump vyzval OSN, aby pohnalo Čínu k odpovědnosti za šíření viru: „Vedeme zatvrzelý boj proti neviditelnému nepříteli - čínskému viru, který si v 188 zemích vyžádal nesčetné lidské životy,“ uvedl. O koronaviru Trump často hovoří jako o „čínském moru“ či jako o „kung-flu“ (flu je anglicky chřipka).
  • V předvolební debatě tuto středu Trump reagoval na kritiku svého demokratického soka Joea Bidena ohledně zvládání pandemie koronaviru se slovy: „Udělali jsme to skvěle.“ Nošení roušky u Bidena, který tak na veřejnosti činí pravidelně, Trump posměšně komentoval slovy: „Nemaskuji si tvář jako on,“ prohlásil. „Pokaždé, když ho vidím, nasadí nějakou masku. Může mluvit šedesát metrů ode mě a přesto bude mít tu největší masku, jakou jsem kdy viděl.“
Autor: