Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump vyzval lídry ‚krvelačného‘ Íránu, aby se namísto výhružek starali o svůj lid. Ostře kritizoval i Čínu

Trump hovoří na 74. zasedání Valného shromáždění OSN foto: Reuters

NEW YORK - Žádný odpovědný stát by neměl subvencovat krvelačnost Íránu. Na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl americký prezident Donald Trump v souvislosti se sporem o jaderný program Teheránu. Šéf Bílého domu zároveň vyzval lídry Íránu, aby se starali o svůj lid místo toho, aby vyhrožovali okolním zemím
  16:44aktualizováno  22:10

Trump v úvodu své kritiky na adresu Íránu řekl, že Spojené státy nikdy nedopustí, aby Írán získal jaderné zbraně a doplnil, že z toho důvodu odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.  „Všechny národy mají povinnost konat,“ řekl Trump s tím, že odpovědné vlády by neměly „subvencovat krvežíznivost Íránu“. „Dokud bude ohrožující chování Íránu pokračovat, sankce zrušeny nebudou. Budou upevněny,“ zdůraznil americký prezident.

Trump řekl, že lídři Íránu v uplynulých 40 letech, tedy od íránské islámské revoluce, viní ostatní z problémů, které si sami zavinili, a následně je vyzval, aby se soustředili na boj s chudobou a starali se o vlastní lid místo ohrožování sousedních států.

Donald Trump, ilustrační foto.
Donlad Trump na zasedání OSN

„Spojené státy nikdy nevěřily na věčné nepřátele, válčit umí kdokoliv, ale jen ti nejodvážnější si mohou vybrat mír,“ řekl Trump v závěru své kritiky Íránu, přičemž zmínil diplomatická jednání mezi USA a Severní Koreou.

Trump hovořil na pozadí zvýšeného napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábii po útocích na dvě saúdskoarabská ropná zařízení 14. září. Rijád a Washington z útoků, ke kterým se přihlásili šíitští povstalci v Jemenu, viní Írán. Ten to však odmítá.

Přítomnost cizích vojáků v Perském zálivu ohrožuje ropný průmysl, tvrdí íránský prezident

Krátce před úterním projevem amerického prezidenta jeho íránský protějšek Hasan Rúhání podle agentury Reuters řekl, že je připraven jednat o menších změnách či dodatcích k mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu před Valným shromážděním OSN obě strany vyzval, aby udělaly riskantní krok a ukázaly odvahu přispět k míru. „Útoky na Saúdskou Arábii změnily situaci. Dnes existuje riziko, že (konflikt) vzplane kvůli špatnému odhadu nebo neadekvátní reakci,“ řekl šéf Elysejského paláce. Je podle něj nejvyšší čas, aby znovu začala jednání mezi Spojenými státy, Íránem, signatáři mezinárodní smlouvy o íránském jaderném programu (JCPOA) a zainteresovanými velmocemi v regionu. Smlouvu o zbrždění íránského jaderného programu v roce 2015 kromě USA podepsala také Francie, Německo, Británie, Čína a Rusko.

Spor mezi USA a Íránem nicméně graduje delší dobu, a to zejména v souvislosti s americkými protiíránskými sankcemi, které Bílý dům zavedl poté, co USA loni odstoupily od jaderné dohody s Íránem z roku 2015. V té se země zavázala omezit svůj jaderný program výměnou za uvolnění sankcí.

Íránský duchovní vůdce: S Američany nebudeme jednat na žádné úrovni

Trump ale dohodu, uzavřenou po létech vyjednávání za jeho předchůdce Baracka Obamy, kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program a další možné bezpečnostní hrozby. Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud chtějí dohodu zachovat. Evropské země, které se na dohodě podílí a přejí si ji udržet, ale zatím ve svých snahách o řešení neuspěly.

Íránský ministr ropného průmyslu Bídžan Zangáne řekl, že sankce brání Íránu v přístupu k zařízení, které koupil, aby omezil spalování zemního plynu při těžbě ropy a omezil tak znečišťování životního prostředí. „Koupili jsme zařízení, která mají zastavit spalování zemního plynu, ale nemůžeme je obdržet kvůli sankcím. Domnívám se, že to je zločin proti lidskosti ze strany (amerického prezidenta Donalda) Trumpa, jelikož je nám bráněno ve využívání nástrojů proti znečišťování životního prostředí,“ řekl.

Tvrdá kritika čínských obchodních praktik

 „Přijali ekonomický model závislý na masivních obchodních bariérách, velkých státních dotacích, manipulaci s měnou,“ prohlásil na čínskou adresu a kritizoval „nucené transfery technologií“ a „krádeže duševního vlastnictví a obchodních tajemství ve velkém měřítku“.

„Pokud jde o Ameriku, tyto dny (tolerování čínských praktik) skončily,“ zdůraznil.  

‚Čínu nepotřebujeme!‘ Trump vyzval americké firmy, aby přesunuly podniky domů

Rovněž zkritizoval Světovou obchodní organizaci (WTO)za to, že umožnila Číně i přes velikost její ekonomiky získat preferenční zacházení. WTO podle Trumpa potřebuje zásadní reformu a USA budou tyto změny požadovat. Trump také řekl světovým lídrům, že už nedovolí jiným zemím využívat Ameriku a systém mezinárodního obchodu.

Trump si dlouhodobě stěžuje, že WTO klasifikuje Čínu jako rozvíjející se země, přestože je druhou největší ekonomikou světa. Říká, že jeho vláda uzavře nové, spravedlivé a vzájemně výhodné obchodní dohody s Británií, Japonskem a dalšími státy. Tvrdí, že dohoda s Japonskem je téměř hotová a že USA uzavřou „výjimečnou dohodu“ s Británií, jakmile opustí Evropskou unii. 

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!