15. března 2014 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turčynov: Násilí na východě Ukrajiny podněcují agenti Kremlu

Úřadující prezident a předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřadující prezident a předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov. | foto: Reuters

KYJEV Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov prohlásil, že vražedné násilí ve městech na východě Ukrajiny podněcují "agenti Kremlu". Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o jednu z nejpřímějších kritik na nejvyšší úrovni, které Kyjev dosud vyslovil na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Vy stejně jako my víte, kdo organizuje masové protesty na východě Ukrajiny. Jsou to agenti Kremlu, kdo je organizuje a financuje, kdo způsobuje, že jsou vražděni lidé," prohlásil Turčynov v parlamentu, jehož je předsedou. Výkonem prezidentských pravomocí byl pověřen právě z titulu této funkce po sesazení bývalého prezidenta Viktora Janukovyče.

Oběti násilných střetů

Turčynov reagoval na násilné střety, které si od poloviny týdne vyžádaly na východě země tři lidské životy a mnoho zraněných. Ve čtvrtek zemřel v Doněcku jeden muž na bodná zranění a v noci na dnešek byli při střelbě v Charkově zabiti dva další lidé.

ČTĚTE TAKÉ:

Turčynov varoval před nebezpečím, že Rusové po okupaci Krymu mohou vtrhnout do východní části Ukrajiny, kde žije silná ruská menšina. Ukrajinští představitelé nabádají obyvatele tamních převážně ruskojazyčných průmyslových měst, aby nereagovali na provokace, jichž by Rusko mohlo zneužít ke zdůvodnění vojenské intervence.

Rozhovor Putina a Šuškeviče

Den před referendem o přičlenění jihoukrajinského Krymu k Rusku, které Západ důrazně odmítá, se Putin setkal s předsedou ukrajinského paralympijského výboru Valerijem Šuškevičem. Podle jeho vyjádření byl rozhovor "hluboký, dlouhý a věcný", ale odmítl cokoliv komentovat. Ještě předtím řekl, že krymské referendum on sám považuje za nelegitimní.

Paralympijské hry se konají od 7. března v jihoruském Soči a potrvají do neděle. Kvůli arogantnímu postupu Ruska vůči Ukrajině, zejména pokud jde o Krym, odmítli na jejich zahájení přijet oficiální představitelé řady zemí.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?