130 let

Turecké volby provází napětí. | foto: AFP

Turecko: kemalisté v. islamisté

Svět
  •   7:49
ANKARA - Osmnáctileté Turkyně Gamze Cakirová a Esra Ertasová půjdou v neděli ke svým prvním parlamentním volbám. Gamze pochází z chudé rolnické vesnice Kahramanlar na jihovýchodě země, na rozdíl od své matky se ale rozhodla nenosit islámský šátek. Esra naopak žije v kosmopolitním Izmiru, plném turistů a drahých restaurací. Přesto nosí šátek a chystá se volit vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), tedy umírněné islamisty.

Příklad těchto dvou dívek, který popsal britský list The Financial Times, přesně ilustruje složitou tureckou realitu. Nedělní předčasné parlamentní volby bývají popisovány jako střet mezi islamisty a sekulárními Turky, demokracií a armádou a proevropskou a nacionalistickou veřejností. Když se k tomu ještě přidá snaha o radikální zvýšení počtu žen v parlamentu a pravděpodobný návrat kurdských zastupitelů do poslaneckých lavic, stávají se nedělní volby jedněmi z nejvýznamnějších v 84leté turecké historii.

Průzkumy veřejného mínění hovoří jasně – podle všech předpokladů by měla opět zvítězit AKP premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ten doufá, že pak bude moci sestavit vládu bez pomoci dalších stran a uspět v dalším pokusu o zvolení prezidenta.

Boj o prezidenta

Právě volby hlavy státu celou politickou krizi v Turecku odstartovaly. Prezidentem chtěla AKP nejdříve zvolit Erdogana, pak ale po protestech opozice zvolila kompromisního kandidáta, šéfa turecké diplomacie Abdullaha Güla. Nakonec ale ani on neprošel – podle některých analytiků jen proto, že jeho žena nosí muslimský šátek.

 Prezidentský úřad je přitom už od časů zakladatele státu Mustafy Kemala Atatürka vnímán jako sekulární post, což prosazovala i armáda. Ta dokonce AKP nepřímo pohrozila pučem a na protest proti „islamistické hrozbě“ vyšly do ulic miliony tureckých zastánců laického státu. Podle analytika Hüseyina Yamana z univerzity Gazi ale právě kampaň proti AKP přispěla k tomu, že ji teď část lidí vnímá jako utlačovanou, a naopak se rozhodli ji podpořit.

 Erdogan, jehož strana prosazuje ekonomické reformy a usiluje o vstup do Evropské unie, se také může opřít o silný ekonomický růst a vysoké zahraniční investice, kterým se země za jeho vlády těší. Pro to, aby přitáhl i středové voliče, vyhnal ze strany nejvíce konzervativní islamisty a zvýšil počet žen na kandidátkách.

 Sekulární opozice však tvrdí, že pokud AKP ovládne vládu i prezidentský post, ohrozí podstatu turecké republiky. Do parlamentu by se kromě kemalistické levice mohla dostat i extrémně pravicová Národní nacionalistická strana, která se otevřeně staví proti vstupu do EU a stejně jako armáda volá po ozbrojeném zásahu proti Kurdům na severu Iráku. Její preference zvýšilo v poslední době násilí na Kurdy obývaném jihovýchodě země.

 Volby ale vše nevyřeší: „Než se vztahy mezi armádou a politiky dostanou tam, kde by měly být, může to trvat tři až pět let,“ řekl agentuře AFP analytik Ihsan Dagi.

Autor: Milan Rokos