22. srpna 2011 19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko zatklo generála kvůli přípravě převratu

Turecká armáda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká armáda (ilustrační foto) |

ANAKARA Tři vysoce postavení příslušníci turecké armády byli dnes zadrženi a obviněni ze zapojení do spiknutí, jehož cílem bylo svrhnout vládu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Oznámila to agentura Anadolu.

Tříhvězdičkový admirál Deniz Cora byl zadržen kvůli údajným stykům se skupinou, která se chystala zavraždit velitele námořnictva. Prokurátoři obvinili Coru ze zapojení do sekulární sítě Ergenekon, jejímž cíle je destabilizačními akcemi ve společnosti svrhnout vládu.

Cora podle obvinění prováděl nábor mladých důstojníků námořnictva a snažil se je zapojit do sítě. Podle tisku dva z nich jsou obviněni z plánování vraždy velitelů námořnictva.

Kromě nich byli v Istanbulu zatčeni dva plukovníci a obviněni ze zapojení do jiné operace v roce 2003, jejímž úkolem bylo páchat atentáty a vyvolat tak chaos v zemi, který by ospravedlnil státní převrat.

Rezignace velení armády

V tureckých věznicích už jsou stovky lidí, kteří byli odsouzeni anebo čekají na soud kvůli podezření z protistátního spiknutí. Mezi nimi jsou asi dvě stovky bývalých vojáků, včetně několika generálů.

Na protest proti věznění 250 vojenských činitelů podezřívaných z účasti na spiknutí proti státu koncem července kolektivně rezignovalo velení armády včetně velitele generálního štábu.

Rezignace generálů a jejich náhrada novými lidmi umožnila Erdoganovi upevnit si kontrolu nad armádou, která byla kdysi nedotknutelnou a dominantní. Erdogan ale reformami zaměřenými na posílení demokracie její moc omezil. Turecká armáda od roku 1960 svrhla čtyři vlády. Erdogan letos na jaře počtvrté za sebou vyhrál volby.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.