7. ledna 2017 22:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecký tisk: Teroristou z klubu Reina byl Uzbek Mašaripov

Útočník z istanbulského klubu se natočil při chůzi po hlavním istanbulském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočník z istanbulského klubu se natočil při chůzi po hlavním istanbulském... | foto: Twitter: @BNONews

ISTANBUL Turecká policie oznámila jméno teroristy, který při novoročních oslavách v istanbulském klubu Reina zabil 39 lidí a dalších 70 osob zranil. Útočníkem, po němž policie stále pátrá, byl podle tureckých médií Uzbek Abdulgadir Mašaripov.

Informoval o tom v sobotu deník Daily Sabah s odvoláním na další turecká média a istanbulskou policii.

„Istanbulské policejní oddělení údajně identifikovalo teroristu jako Uzbeka Abdulgadira Mašaripova, který je znám rovněž pod přezdívkou abú Muhammad Hurasan,“ uvedl v sobotu deník Daily Sabah s odvoláním na „několik tureckých agentur“.

Podle deníku policie intenzivně pokračuje ve vyšetřování útoku, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát (IS), a prošetřuje minulost podezřelého.

Již ve středu turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že policie zná totožnost útočníka z istanbulského klubu Reina. Jeho jméno ale neuvedl. Den nato policie zadržela ve městě Selimpaşa, několik kilometrů západně od Istanbulu, několik členů ujgurské menšiny a turecký vicepremiér Veysi Kaynak poté prohlásil, že Ujgurem je pravděpodobně i pachatel.

Během novoročních oslav v noci na 1. ledna vnikl ozbrojený terorista do luxusního klubu Reina v evropské části Istanbulu. Během asi sedmi minut vystřílel šest zásobníků a vypálil 180 kulek, uvedl deník Daily Sabah. Masakr nepřežilo 39 lidí, většina z nich byli turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nebyli. Dalších asi 70 osob zranění přežilo.

Teroristovi se podařilo v nastalém zmatku uniknout poté, co v klubu svlékl kabát. Před klubem si vzal taxíka a odjel do nedaleké čtvrti Kuruçeşme.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz