130 let
Ukrajinští vojáci připravují munici v nedávno osvobozeném Kupjansku v...

Ukrajinští vojáci připravují munici v nedávno osvobozeném Kupjansku v Charkovské oblasti. (22. září 2022) | foto: AP

Rusové útočili sebevražednými drony na Oděsu, zasáhli i Mikolajiv

Svět
  •   9:38aktualizováno  10:12
Rusové v neděli brzy ráno zaútočili pomocí sebevražedných dronů na přístavní město Oděsa. Rakety v noci dopadly i na Mikolajiv. Střely zasáhly veřejné budovy, čísla případných obětí zatím nejsou známá. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil ruské výhrůžky jadernými zbraněmi z tohoto týdne za absolutně nepřijatelné. Kyjev se jim nepodvolí, dodal.

Zprávu o zásahu na administrativní budovu v centru Oděsy uvedl s odkazem na mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka ukrajinský server Kyiv Independent. Na místě pokračují záchranné operace a zasahují hasiči. Zprávy o případných obětech zatím nejsou.

V noci na 25. září ostřelovali ruští okupanti i ukrajinské město Mykolajiv a poškodili obytné budovy a vodovodní sítě. Informoval o tom starosta města Oleksandr Senkevyč.

„Na místě pracují opravářské čety a veřejné služby. Naši specialisté prověřují oblasti, které se dostaly pod palbu. O důsledcích informuji později,“ poznamenal starosta.

Podle náčelníka Mykolajivské oblastní vojenské správy Vitalije Kima zahájili okupanti raketové útoky na Mykolajiv přibližně v 01:25. „Předběžně, bez obětí. Podrobné informace se upřesňují,“ poznamenal.

Rusové ostřelují Mykolajiv raketami S-300, které mají dolet až 200 kilometrů. Podle zástupce Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny Vadyma Skybyckého jsou rakety S-300 velmi staré, a proto je třeba je likvidovat.

„S-300 jsou rakety, které jsou skladovány více než 30 let a většina z nich je stará 35-40 let. Jedná se o střelu, která musí být vyřazena z bojového skladu. Je jich asi 7 tisíc. Místo toho, aby se utrácely peníze za jejich likvidaci, jsou jednoduše vypuštěny na naše území. Když si spočítáte, jak moc je používají, budou mít dost raket na další tři roky,“ poznamenal.

Přístavní město Oděsa Rusové ostřelují bezpilotními letouny, tzv. drony. Bezpilotní letoun obvykle od začátku bývá zkonstruován tak, aby sám posloužil k přímému útoku na cíl. Může být sestrojen i jako takzvaná vyčkávací munice, která je vypuštěna do vzduchu s cílem čekat, než nastane vhodný okamžik k útoku.

Ukrajinci tvrdí, že bezpilotní letouny využívané ruskou armádou pocházejí z Íránu, Teherán to ale popírá. Írán navázal s Ruskem užší spolupráci v kontextu sankcí, kterým obě země shodně čelí ze strany Západu. Podle amerických médií, které se odkazují na představitele tajných služeb, dodal Teherán Moskvě první drony v první polovině srpna.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném noční projevu uvedl, že Ukrajina odpoví na „všechny útoky“ v Záporoží, Charkově, Mykolajivu, Nikopolu, na Donbase a ve všech ukrajinských městech a regionech.

„Osvobodíme celou naši zemi – od Chersonu po Luhanskou oblast, od Krymu po Doněckou oblast. Každý vrah a popravčí bude postaven před soud za to, co provedl Ukrajincům,“ dodal.

Rusko i Ukrajina se navzájem viní z raketových úderů a ostřelování na jihu a východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda také v neděli ráno uvedla, že ruské síly podnikly desítky raketových útoků a leteckých úderů na vojenské a civilní cíle, včetně 35 osad za posledních 24 hodin.

Rusko popírá, že by se zaměřilo na civilní obyvatelstvo. Jeho státní zpravodajská agentura RIA dříve uvedla, že ukrajinské síly ostřelovaly sýpku a sklady hnojiv. Informace však kvůli neidentifikovaným zdrojům není možné ověřit.

Ruské poznámky o jaderných zbraních jsou nepřijatelné, míní Kuleba

Prohlášení Kremlu o možném použití jaderných zbraní jsou absolutně nepřijatelná, řekl v neděli brzy ráno ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ruský prezident Vladimir Putin a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov zmínili jaderné zbraně jako možnost v krajním případě.

„Putinova a Lavrovova nezodpovědná prohlášení o možném použití jaderných zbraní jsou naprosto nepřijatelná,“ napsal Kuleba na Twitteru. „Ukrajina se nevzdá. Vyzýváme všechny jaderné mocnosti, aby se nyní ozvaly a daly Rusku jasně najevo, že taková rétorika ohrožuje svět a nebude tolerována,“ dodal.

Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN uvedl, že regiony, kde se nyní pod dohledem Moskvy konají organizovaná hlasování v okupovaných částech Ukrajiny o připojení k Rusku, budou pod „plnou ochranou“ Ruska. Ukrajina a její západní spojenci se obávají, že Rusko by mohlo pomocí referend a následné anexe území dále vystupňovat konflikt a dokonce použít jaderné zbraně.

Lavrov se v New Yorku pokusil ospravedlnit ruskou invazi do sousední země a zopakoval tvrzení Moskvy, že zvolená vláda v Kyjevě byla nastolena nelegitimně, je plná neonacistů a utlačuje ruskojazyčné obyvatelstvo na východě země.

Na otázku, zda by Rusko mělo důvod použít jaderné zbraně k obraně anektovaných oblastí Ukrajiny, Lavrov odpověděl, že ruské území, včetně území „v budoucnu dále zakotveného“ v ruské ústavě, „je pod plnou ochranou státu“.

Tyto komentáře přišly po čtvrtečním varování bývalého ruského prezidenta a nynějšího místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva, že veškeré zbraně v arzenálu Moskvy, včetně strategických jaderných zbraní, mohou být použity k obraně území připojených k Rusku. Putin ve středu obvinil západní státy z jaderného vydírání a pohrozil odpovídající ruskou reakcí.

Autoři: ČTK, jol
  • Vybrali jsme pro Vás