3. října 2019 7:30, aktualizováno  9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Úmyslné násilí, nebo omyl? Policistka v USA dostala za zabití souseda Afroameričana deset let

Nyní už bývalá policistka z Texasu Amber Guygerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nyní už bývalá policistka z Texasu Amber Guygerová | foto: Reuters

NEW YORK Soud v texaském Dallasu ve středu odsoudil na deset let bělošskou policistku, která omylem zastřelila svého černošského souseda. Policistka Amber Guygerová si údajně spletla cizí byt se svým, který byl ve skutečnosti o patro níž. Domnívala se, že jde o loupežné přepadení. Bratr zesnulého u soudu uvedl, že policistce odpouští a obejmul ji.

Policistka se místo třetího omylem ocitla ve čtvrtém patře a překvapilo ji, že dveře „jejího“ bytu nejsou zamčené. Když vstoupila dovnitř, vykročil proti ní nájemník bytu Botham Jean se zmrzlinou v ruce. Tasila zbraň a na místě ho zastřelila. U soudu Guygerová tvrdila, že se obávala o svůj život.  Právníci Guygerové navíc podle BBC u soudu uváděli, že žena byla rozptýlena textovými zprávami se sexuálním podtextem od jiného policisty a šla z práce téměř po čtrnáctihodinové směně. 

Obhájce Toby Shook při závěrečné řeči před porotou. Drží policejní vestu...
Rodina zastřeleného Bothama Jeana poté, co byla dallaská policistka Amber...

Soud ale tato vysvětlení nepřijal. Byt Bothama Jeana byl údajně dostatečně odlišný od jejího, aby byla záměna nemožná. Jakmile nabyla přesvědčení, že její byt je neoprávněně odemčen, měla podle soudu zavolat posily. To prý Guygerovou nenapadlo.

U soudu hovořil také bratr zesnulého. „Pokud vám (směrem ke Guygerové) to je opravdu líto, odpouštím vám,“ řekl ve své řeči a pokračoval tím, že nechce, aby Guygerová šla do vězení. „Nepřeji vám nic špatného,“ dodal. Poté se soudkyně zeptal, jestli může ženu obejmout. Soudkyně to povolila a následovaly dojemné okamžiky. 

Případ vyvolal podle agentury AP rozruch v celém Texasu nejen kvůli neobvyklým okolnostem, ale i proto, že policistka je běloška a její obětí byl černoch. Případy násilí bělošských policistů vůči Afroameričanům vedou v USA nezřídka k obviňování z rasových útoků a občas vyvolávají i masové nepokoje.

ČTK, lujLuboš Jirsa
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...