25. dubna 2017 14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA posílají do Estonska nejmodernější ‚neviditelné‘ stíhačky F-35. Kvůli anexi Krymu

Trojice F-35 při pohledu z KC-135 Stratotanker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojice F-35 při pohledu z KC-135 Stratotanker. | foto: US Air Force

WASHINGTON/TALINN Jde o další část americké „odpovědi“ na ruskou anexi Krymu z roku 2014. Spojené státy během několika dní pošlou do Estonska své nejmodernější „neviditelné“ stíhačky F-35A. Do bývalé sovětské republiky, které má přes 300 km dlouhou hranici s Ruskem, se stíhačky přemístí z Velké Británie.

Jiná část F-35 odletí do Rumunska, další země bývalého Varšavského paktu a současného člena NATO. Podle serveru CNN si obě země uvědomují rizika ruské agrese po anexi Krymu. Američtí představitelé uvedli, že vyslání F-35 je součástí operace European Reassurance Initiative, která by spuštěna po anexi.

F-35 nad Davis-Monthanovou leteckou základnou v Arizoně.

Stíhačky F-35 jsou posledním příkladem nasazení letadel nasazených v Evropě po anexi Krymu. USA už poslaly stroje F-22, F-16, F-15 a A-10. Na zemi byly nasazeny i tisíce vojáků a stovky vozidel. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to v polovině ledna nazval hrozbou pro Rusko. „Tato akce ohrožuje naše zájmy a bezpečnost,“ uvedl.

Vyslání F-35, které se do Británie přemístily v dubnu z Utahu, přichází v době, kdy ruské bombardéry podnikají stále častěji „výlety“ k pobřeží Aljašky, minulý týden dokonce čtyři noci za sebou.

Ruský bombardér Tu-95 s americkou stíhačkou F-22, přezdívanou „neviditelná“....

I když tyto ruské lety nepředstavují pro USA žádnou reálnou vojenskou hrozbu, nedají se podle nejmenovaného činitele ministerstva obrany „vyložit jinak než jako vyslání strategické zprávy“. Moskva „dovolenkování“ bombardérů u Aljašky hájila jako „regulérní hlídky v neutrálním vzdušním prostoru nad Arktidou, Atlantikem, Černým mořem či Pacifikem.“

Podobně tak přemístění F-35 není reakcí na žádný určitý incident. „Je důležité, že cvičíme s našimi partnery spolu v zájmu ochrany suverenity našich spojených národů,“ tvrdí generál Tod D. Wolters, velitel amerických vzdušných sil v Evropě.

Australský tanker KC-30A doplňuje palivo americkému F-35.
F-35 vypuští raketu AIM-120.

Přítomnost F-35 v Evropě také Američanům pomáhá v „předvádění“ moderního stroje, které si plánuje pořídit několik evropských zemí včetně Británie, Itálie, Norska, Belgie a Turecka.

F-35 se vyrábějí ve třech variantách - verze A je pro americké letectvo, B pro námořní pěchotu a C pro námořnictvo. První F-35 se vydaly „za moře“ na začátku tohoto roku, když je námořní pěchota poslala do Japonska.

givVojtěch Gibiš

Najdete na Lidovky.cz