Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odseděl si 40 let za trojici vražd, šlo o omyl. Američan po propuštění přesto nemá nárok na odškodnění

Svět

  16:56
Soud v americkém státě Missouri úterý zprostil viny Kevina Stricklanda, který strávil přes 40 let za mřížemi za trojnásobnou vraždu z roku 1978. Nyní dvaašedesátiletý muž vždy trval na své nevině, nyní dospěl k témuž závěru i soudce. Korunní svědkyně, která Stricklanda označila za spolupachatele, po letech chtěla své svědectví odvolat, odhalilo líčení.

Kevina Stricklanda v návaznosti na úterní verdikt propustili z vazby po téměř 15 500 dnech. Podle stanice BBC jde o nejdelší neoprávněné věznění v dějinách Missouri a jeden z nejhorších přiznaných případů tohoto druhu ve Spojených státech. „Nemyslel jsem si, že ten den přijde,“ řekl Strickland.

Za vraždy tří lidí ve věku 20 až 22 let ho odsoudili v roce 1979. Soud mu vyměřil doživotní odnětí svobody bez nároku na podmínečné propuštění v prvních padesáti letech trestu. 

Odsouzený od začátku tvrdil, že v čase zločinu byl doma a díval se na televizi, s místem činu jej nikdy nespojil žádný fyzický důkaz.

Tři oběti v domě v Kansas City v dubnu 1978 zabila čtveřice útočníků, přičemž jedna dvacetiletá dívka se dokázala zachránit předstíráním, že je mrtvá. 

Právě Cynthia Douglasová pak na policejní stanici ukázala na Stricklanda jako na jednoho z pachatelů, když policie tohoto mladého černocha zatkla na základě domněnky přítele její sestry. Není přitom vyloučeno, že Douglasová byla pod nátlakem vyšetřovatelů, uvádí BBC.

Žena se později pokusila své svědectví stáhnout, ovšem zemřela dříve, než tak mohla formálně učinit. Její matka, sestra i dcera nicméně před soudem vypověděly, že před lety ukázala na „špatného člověka“.

Kromě toho další z mužů odsouzených v dané kauze vypověděl, že Strickland s vraždami neměl nic společného.

Strickland nemá nárok na odškodné

Soudce James Welsh jej nyní zprostil viny po třídenním líčení, které si vyžádala prokuratura okresu Jackson. Státní zastupitelství vystoupilo s tím, že důkazy použité k odsouzení Stricklanda byly od té doby buďto staženy, nebo vyvráceny. 

„Za těchto unikátních okolností je důvěra soudu v odsuzující verdikty vůči Stricklandovi natolik podkopaná, že je nemůže ponechat v platnosti,“ uvedl Welsh a nařídil odsouzeného okamžitě propustit.

„Nejsem nutně naštvaný. Je to náročné,“ popisoval následně Strickland své pocity. Uvedl, že se v něm mísí radost, žal i strach. Řekl, že teď by se rád zapojil do snah předejít podobným případům, jako je ten jeho. Systém trestní justice je podle něj potřeba „zbořit a předělat“.

BBC podotýká, že Strickland byl uznán vinným až při svém druhém procesu, v němž na rozdíl od toho prvního rozhodovala porota tvořená čistě bělochy. 

Přestože byl nyní verdikt uznán jako chybný, muž nemá nárok na žádné odškodné. Stát Missouri jej vyplácí pouze lidem osvobozeným na základě analýzy DNA.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat