14. listopadu 2017 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA kryjí teroristy Islámského státu, tvrdí Rusové. Jako důkaz ukázali snímek z videohry

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 192Diskuse
Snímek ze hry AC-130 Gunship Simulator. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek ze hry AC-130 Gunship Simulator. | foto: Youtube.com/Byte Conveyor Studios

PRAHA Ruské ministerstvo obrany obvinilo Spojené státy, že kryjí ústup Islámského státu ze syrského města Abú Kamal. Jako jeden z důkazů použili Rusové sadu leteckých snímků. Část pochází z videohry, některé byly pořízeny o rok dříve Iráku.

Ruské ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, že americké letectvo se snaží bránit Rusku v leteckých útocích na Islámský stát kolem syrského města Abú Kamal. Američané tím prý měli chránit islamisty při ústupu z města.

„Tato fakta jsou jasným důkazem, že zatímco Spojené státy tvrdí, že nekompromisně bojují proti mezinárodnímu terorismu pro celosvětovou komunitu, ve skutečnosti poskytují krytí pro jednotky Islámského státu,“ uvedlo ministerstvo obrany pro agenturu Reuters.

Na Twitteru pak publikovalo „nezvratné důkazy, že USA umožňují Islámskému státu přemístit své jednotky a zbraně, aby poté byly použity pro americké zájmy na Blízkém východě“. Své tvrzení podložilo ministerstvo leteckými snímky.

14.listopadu 2017 v 11:47, příspěvek archivován: 14.listopadu 2017 v 13:09

#Russian_Mod shows irrefutable evidence that #US are actually covering ISIS combat units to recover their combat capabilities, redeploy, and use them to promote American interests in Middle East https://t.co/DX6xaBEAmx https://t.co/d5U98c5tPG

U každého z nich byl speciální popisek s datem pořízení 9. listopadu 2017 a místem Abú Kamal. Ve skutečnosti však snímky pocházely z naprosto odlišných míst a doby a některé dokonce nebyly reálné vůbec.

Jeden z nich podle serveru Mashable pochází z mobilní videohry AC-130 Gun Simulator, jejíž snímky byly k vidění na serveru Youtube v roce 2015.

Další snímek pocházel z června 2016 a jeho zdrojem bylo irácké ministerstvo obrany. Byl na něm zaznamenán útok iráckého letectva na državu Islámského státu Fallúdža.

Po několika desítkách minut ruské ministerstvo obrany fotografie ze sociální sítě smazalo, na svých tvrzeních však trvá.

  • 192Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky