23. srpna 2018 11:01, aktualizováno  14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočník s nožem zabil u Paříže svou matku a sestru. Měl volat Alláhu akbar, k útoku se přihlásil IS

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Trappes/Praha Útočník s nožem zabil u Paříže dvě osoby a jednu další vážně zranil, informovala policie. Podle stanice BFM TV volal Alláhu akbar a vyhrožoval policistům, kteří ho následně zastřelili. Deník Le Parisien uvedl, že byl muž vyzbrojen několika noži. K útoku se sice přihlásil Islámský stát, tvrzení však ničím tato organizace nedoložila.

Po útoku nožem u Paříže zahynuly dvě ženy. Útočník zabil svou matku a sestru, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z francouzského ministerstva vnitra. 

Podle deníku Le Parisien zabíjel 35letý Kamel S., který se pak zabarikádoval v domě rodiny. „Alláhu akbar, jestli vstoupíte, všechny vás zabiju,“ křičel podle listu muž ozbrojený několika noži. Když nakonec sám vyšel a pokračoval ve výhrůžkách, policie zahájila palbu. Francouzská média informují, že muž byl před dvěma lety odsouzen za veřejné oslavování teroristického činu. Motiv jeho dnešní akce však zatím není jasný. 

Televize BFM-TV uvedla, že nejpravděpodobnější se zdá být možnost, že za krveprolitím byla rodinná rozepře. Třetí oběť, která po incidentu bojovala o život, k rodině pachatele nepatří. Agentura AP připomněla, že IS se v minulosti přihlásil k mnoha útokům, při nichž nebyly prokázány žádné vazby pachatelů na extremistickou síť. 

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb novinářům řekl, že ačkoli byl útočník z Trappes známý úřadům pro obhajování terorismu, „zdá se, že byl spíše (duševně) narušenou osobou než někým, kdo by dokázal reagovat na výzvu“ IS.

23.srpna 2018 v 11:46, příspěvek archivován: 23.srpna 2018 v 11:48

#Trappes : l'attaque terroriste aux cris de "Allah Akbar" a fait 2 morts et 1 blessé. L’assaillant fiché S avait été condamné en 2016 pour apologie du terrorisme. #Daech a revendiqué. Comme d'habitude. Que faisait-il en liberté ? #AllahAkbar #Islam #PasDamalgames #Laxisme https://t.co/27DJRsyvjb

Úřady oznámily, že po policejním zákroku je muž mrtev. Útočník byl úřadům znám od roku 2016, kdy veřejně obhajoval teroristické útoky. Motiv činu, při kterém zemřel jeden člověk a dva byli zraněni, zatím vyšetřovatelům není známý.

BFM-TV uvedla, že pravděpodobnější se zdá být možnost, že důvodem krveprolití byla rodinná rozepře. Policie již akci považuje za ukončenou, i tak však žádá veřejnost, aby se místu vyšetřování vyhnula.

Ani ne hodinu po útoku se k němu přihlásil Islámský stát. Není však jasné, zda šlo o teroristický útok. Alláhu akbar křičel útočník až na policisty, kteří proti němu chtěli zasáhnout.

23.srpna 2018 v 10:53, příspěvek archivován: 23.srpna 2018 v 11:19

[#Trappes] Opération de #police terminée rue Camille Claudel. Individu maîtrisé. Évitez le secteur et respectez les périmètres de sécurité pour ne pas perturber le travail des policiers.

23.srpna 2018 v 11:54, příspěvek archivován: 23.srpna 2018 v 11:55

VIDEO: #Actualizamos | Dos muertos y un herido grave en #Trappes #Par?s por un ataque con cuchillo ??El agresor ha sido abatido por las fuerzas de seguridad, seg?n @PoliceNat78 https://t.co/Qd5mqI1D4f

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#Actualizamos | Dos muertos y un herido grave en #Trappes #París por un ataque con cuchillo ▶️El agresor ha sido abatido por las fuerzas de seguridad, según @PoliceNat78 https://t.co/Qd5mqI1D4f

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz